„Sekretne życie pszczół” – Sue Monk Kidd

4 lipca 2015

Kidd_Sekretne_mZ tą książką wiąże się głównie…. ociąganie. No bo jak inaczej wytłumaczyć, że najpierw zwlekałem z rozpoczęciem lektury, a potem jeszcze dłużej zwlekałem ze zrecenzowaniem? I to wszystko dość dziwne, bo książkę warto było przeczytać – a zatem warto by podzielić się opinią na jej temat…

Główną bohaterkę, Lily Owens, poznajemy jako czternastolatkę żyjącą w nieciekawym otoczeniu. Ojciec ma spore problemy z agresją, dziewczynka w dodatku żyje z ogromnym poczuciem winy w związku z tragiczną śmiercią matki, a jej jedyną przyjaciółką czy powierniczką może wydawać się tylko czarnoskóra służąca Rosaleen.

Momentem przełomowym w życiu dziewczynki okazuje się jej decyzja o ucieczce z domu. Wraz z Rosaleen udaje się śladami matki, by utwierdzić się w przekonaniu, że ta – wbrew słowom ojca – naprawdę ją kochałą i nie zamierzała jej porzucić. Obie podróżniczki trafiają do miejscowości Tiburon, gdzie znajdują miód… i kilka czarnoskórych, oryginalnych kobiet. Co nowe otoczenie wniesie w życie Lily? Czy odnajdzie tam nie tylko prawdę, ale i spokój ducha lub wiarę we własne siły?

„Sekretne życie pszczół” o pszczołach opowiada jedynie w sekrecie, zawierając w każdym rozdziale garść informacji na ich temat. Głównym tłem opowieści jest Kalifornia połowy lat 60-tych XX wieku, w której wciąż toczą się podziały rasowe, a czarnoskórzy obywatele walczą o swoje prawa, choć oficjalnie zostały już im one zagwarantowane.

Choć książka podejmuje trudne tematy, to jednak napisana jest w sposób wyjątkowo lekki. To sprawia, że stanowi świetną lekturę na długie wieczory – najlepiej podjadając miód i słuchając w tle jazzu.

Autor książki: Sue Monk Kidd
Tytuł książki: Sekretne życie pszczół
Tytuł oryginalny: The Secret Life of Bees
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Andrzej Szulc
Liczba stron: 352
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Literatura współczesna zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2002
Rok pierwszego polskiego wydania: 2004

Related posts:

"Rok magicznego myślenia" - Joan Didion
"Jutro będzie koniec świata" - Justyna Posłuszna
"Tata plecie. Jak uczesać córkę w idealny warkocz" - Matti Airola

One Comment

  • Wiedźma 4 lipca 2015 at 13:17

    Mi „Sekretne życie pszczół” podobało się bardzo, choć momentami wyczuwa się, że powieść ta jest debiutem autorki. Niemniej jednak to wzruszająca historia, pełna ciepła i miodu :) Czekam na jej kolejną książkę, bo „Czarne skrzydła” już dawno mam przeczytane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>