„S.Q.U.A.T.” – Konrad Kuśmirak

18 września 2015

squatZafascynowany postapokaliptycznymi opowieściami osadzonymi w Uniwersum Metro 2033, postanowiłem w swoim czytelniczym życiu wyjść poza ów kanon i poczytać także innych autorów. Od dawna już wprawdzie (i jak na razie bezskutecznie) poluję na „Piknik na skraju drogi” Strugackich, niemniej zauważyłem, że wydawnictwo Czwarta Strona w swojej ofercie ma książkę Konrada Kuśmiraka, zatytułowaną „S.Q.U.A.T.”.

Czasy po Rozbłysku, tereny przygraniczne w Polsce B. Kamyk mieszkający wraz z opiekunami – Dziaduszkiem i Babuszką – trudni się ryzykownym, choć opłacalnym przemytem na Białoruś: alkohol, towary, waluta, a nawet ludzie. Jest dobry w tym, co robi, ma mocne kontakty tu i ówdzie – ot, solidna firma.

Pewnego razu przyjmuje zlecenie przetransportowania całego pociągu z cysternami pełnymi nielegalnego paliwa. Nie wie, że ta jedna decyzja wpłynie na jego losy i odmieni całkowicie życie, do jakiego do tej pory przywykł. Komu wierzyć? Jakie decyzje podejmować, by w ostatecznym rozrachunku wyjść korzystnie? Kim jest śniąca się Kamykowi kobieta?

Najnowszą książkę Konrada Kuśmiraka moim zdaniem można zaliczyć do udanych. Fabuła momentami – przynajmniej jak dla mnie – wlokła się niemiłosiernie lub skakała z jednego wątku w drugi, ale muszę przyznać, że wykreowana przez autora postapokliptyczna wizja Polski jest dość ciekawa, nietypowa, ale spójna. Bohater jest specyficzny, ale szybko można się do niego przyzyczaić – tak jak i do jego nieraz niekonwencjonalnych zachowań.

Mimo wszystko nie chciałbym jednak, by w choć najmniejszym stopniu ziścił się wykreowany przez Konrada Kuśmiraka scenariusz. I myślę, że po lekturze zgodzicie się ze mną, że wizja ta jest dość… mroczna. Co nie zmienia faktu, że warto się z nią zapoznać ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.

Autor książki: Konrad Kuśmirak
Tytuł książki: S.Q.U.A.T.
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 400
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Science fiction
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2015

Related posts:

"Czarny Pryzmat" - Brent Weeks
„Dania z drobiu. 3 składniki / 15 minut” - Camille Depraz
"Czerwona królowa" - Victoria Aveyard

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>