„Rodzina Borgiów” – Mario Puzo

5 lipca 2018

d_4072PRZEMEK:

Poza „Ojcem Chrzestnym” to chyba najbardziej znana powieść Mario Puzo. Nic więc dziwnego, że doczekała się ekranizacji zarówno filmowej, jak i serialowej, oraz że nieustannie na świecie wydawane są wznowienia tego tytułu. To właśnie ten ostatni powód sprawił, że ponownie zasiadłem do lektury „Rodziny Borgiów”.

➡ „Rodzina Borgiów” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Kiedy Rodrigo Borgia zasiada na tronie papieskim jako Aleksander VI, nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak dalej potoczą się losy Stolicy Apostolskiej. Ów kardynał – a teraz już papież – zamierza bowiem zadbać nie tylko o Watykan, ale także zabezpieczyć los swoich nieślubnych dzieci, spłodzonych z Vanozzą Cattanei: Cezara, Juana, Lukrecję i Joffrego.

Mario Puzo w bardzo oryginalny sposób przedstawia tytułową rodzinę. W oczach czytelnika to nie jest prawa, bogobojna familia, chodząca do kościółka i ewangelizująca na każdym rogu. O nie, autor prezentuśje Borgiów jako mafijny klan, z papieżem jako Ojcem Chrzestnym. Sojusze, morderstwa, wyrachowanie, bezwzględnosć – to wszystko jest u nich na porządku dziennym.

➡ „Rodzina Borgiów” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Taka perspektywa – narzucona przez autora – sprawia, że powieść czyta się z ogromnym zainteresowaniem. Wiem, że porównania są passé, ale najprościej rzecz ujmując, to „Gra o Tron” w wersji watykańskiej, oglądana z perspektywy jednego rodu, którego celem jest utrzymanie władzy. Zwłaszcza, że innych pretendentów nie brakuje…

„Rodzina Borgiów” to trzymający w napięciu od pierwszych stron, osadzony w średniowiecznych realiach – ponadto oparty na faktach! – thriller, który z pewnością miłośnikom gatunku przypadnie do gustu. Od tej lektury nie sposób się oderwać! Zresztą – przekonajcie się sami i poznajcie familię, która de facto rozdawała karty w Europie…

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Albatros/strong>.

„Rodzina Borgiów” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Mario Puzo
Tytuł książki: Rodzina Borgiów
Tytuł oryginalny: The Family
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Zygmunt Halka, Władysław Masiulanis
Liczba stron: 448
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2001
Rok pierwszego polskiego wydania: 2002

Related posts: