„Poza sezonem” – Jørn Lier Horst

2 października 2015

poza-sezonem-b-iext29454002Oj, długo – bo aż od maja – czekałem na tę książkę, spragniony dalszych (a właściwie wcześniejszych niż wydane dotychczas w Polsce) przygód Williama Wistinga. A skoro już się doczekałem, to wygłodniały zabrałem się za lekturę, by pożreć ją w cztery godziny.

Jesień w Stavern nie należy tym razem do spokojnych – doszło do serii napadów na domki letniskowe. W jednym z nich znaleziono zwłoki mężczyzny, który być może był włamywaczem. Niestety, padł ofiarą bestialskiego pobicia – nie wiadomo jednak czym, kiedy i przez kogo.

William Wisting z jednej strony próbuje skupić się w pełni na śledztwie, z drugiej zaś – martwi się o swoją córkę, Line, która paradoksalnie postanowiła wprowadzić się w tym momencie do drewnianego domku nieopodal napadniętych posesji. Na domiar złego z nieba zaczynają nagminnie spadać martwe ptaki, a śledztwo posuwa się nieustannie naprzód w innych kierunkach niż te interesujące policję.

Lubię niejednoznaczne kryminały, w których następuje wiele zwrotów akcji a złośliwy los nieustannie utrudnia śledztwo. Właśnie tak jest u Horsta – „Poza sezonem” do samego końca trzyma w napięciu i podrzuca nam fałszywe tropy, by czytelnicy mogli aż do ostatniej strony zgadywać, „kto jest kim” i jak wygląda rozkład sił w nierównej walce dobra ze złem.

Pozostaje nam tylko czekać, aż pozostałe tomy cyklu o Williamie Wistingu trafią na nasz rynek. Tym zaś, dla których jest to pierwsze spotkanie z tym śledczym, gorąco polecam „Psy gończe” oraz „Jaskiniowca” :)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Smak Słowa.

Autor książki: Jørn Lier Horst
Tytuł książki: Poza sezonem
Tytuł oryginalny: Vinterstengt
Język oryginalny: norweski
Tłumacz: Milena Skoczko
Liczba stron: 352
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2011
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Related posts:

"Szukając Alaski" - John Green
"Desery domowe" - Magdalena Kudzia
"Grzech zaniechania" - Małgorzata Rogala

One Comment

  • Diana 2 października 2015 at 12:49

    Wpadnij do mnie na wywiad z Horstem :) Na mnie największe wrażenie robi to, że on naprawdę był oficerem śledczym przez prawie dwadzieścia lat i to, o czym pisze, zna od podszewki :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>