„Ostatnia piosenka” – Nicholas Sparks

30 sierpnia 2016

ostatnia-piosenka-b-iext35254122BASIA:

Lekka, a jednocześnie głęboka, młodzieżowa, a jednocześnie dla dorosłych, sprawiająca wrażenie krótkiej, ponieważ bardzo szybko się ją czyta, a jednocześnie bardzo treściwa. Idealna na wakacje, ale dobra na każdą inną porę roku. Co kryje w sobie ta powieść?

Ronnie jest typową i jednocześnie niezwykłą nastolatką. Zbuntowana, wracająca późno do domu, szukająca siebie i zaznaczająca swoją niezależność na każdym kroku, mająca dość swoich rozwiedzionych rodziców i ich pomysłów – na przykład tego, że całe wakacje, w które uzyska pełnoletność, ma spędzić u ojca, z którym od trzech lat nie rozmawia, w jakimś małym mieście nad morzem. Kiedy przyjeżdża, jest jeszcze gorzej – musi spać w jednym pokoju z młodszym bratem, ojciec często gra na fortepianie, czego ona bardzo nie lubi, miejscowy chłopak podczas gry w siatkówkę, na którą przyszła tylko popatrzeć i postać przez zaledwie kilka minut, uderzą ją piłką, oblewając ją tym samym jej lemoniadą.

Zdawało by się, że pech i ironia losu zaszyły się gdzieś, ale tylko na chwilę – Ronnie poznaje bowiem koleżankę, Blaze, z którą spędza miłe chwile, jednak bohaterka znowu pakuje się w kłopoty. Chłopak dziewczyny, Marcus, zaczyna robić jakieś niestosowne aluzje – zaskoczona Ronnie nie wie, jak zareagować i nic nie robi. Próba wyjaśniania tego Blaze kończy się katastrofą, podczas której Runi zostaje złapana na kradzieży bardzo dobrych i drogich płyt z sklepu muzycznego. Jedyne, czego pragnie, to powrót do domu i przyjaciół – a tego akurat zrobić nie może. Zmuszenie do siedzenia w domu sprawia, że za swoim domem odkrywa gniazdo żółwi, które zabezpieczyć przed szkodnikami przyjeżdża nie kto inny, jak… Will – chłopak od rozlanej lemoniady.

To na pewno będą dla niej niezapomniane wakacje. Czy zły los się jednak od niej odwróci? Czy pogodzą się z Blaze i ta naprostuje sytuację, przez którą Ronnie może mieć niemałe problemy? Czy zacznie rozmawiać z ojcem? Czy Will wywiąże się z obietnicy zabezpieczenia żółwi? Jak to się wszystko potoczy i ile jeszcze katastrof wywoła Ronnie?

W książce cały czas coś się dzieje, a mimo to pełna jest refleksji, dotyczących tak codziennego życia, jak i uniwersalnych wartości i tego, co jest w życiu naprawdę warte. Narracja prowadzona przez jest różne osoby, co pokazuje nam te same sytuacje z różnej perspektywy. Żadne zdarzenie nie jest już wtedy czarno-białe, a przyjmuje różne odcienie szarości – tak jak w życiu.

Gorąco polecam na wakacje i nie tylko.

Autor książki: Nicholas Sparks
Tytuł książki: Ostatnia piosenka
Tytuł oryginalny: The Last Song
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Magdalena Słysz
Liczba stron: 448
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2009
Rok pierwszego polskiego wydania: 2010

Related posts:

"Wściekły sztorm" - Richard Castle
"Śniadanie u Tiffany'ego" - Truman Capote
"Theodore Boone: Oskarżony" - John Grisham