„Operacja Posąg” – Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes

11 listopada 2016

okladka-posag_01PRZEMEK:

To już – niestety – przedostatni tom z serii Biuro Detektywistyczne numer 2. A szkoda, kurczę, bo bardzo polubiłem – mimo dzielącej nas sporej różnicy wieku – Tiril i Olivera (o, i rzecz jasna psa Otto także!). Co tym razem zdarzyło się w Elvestad? Jaka operacja czeka naszych dzielnych młodych detektywów?

Z lokalnego parku skradziono tytułowy posąg. Była to rzeźba z brązu, przedstawiającą Hugo Rodina – miejscowego chłopca sprzed lat, uwiecznionego jako siusiającego na stojąco brzdąca. Komu mogło zależeć na tej rzeźbie? Po co ją kradł? Na sprzedaż? Jedyną poszlaką, jaką udaje się odnaleźć naszym bohaterom, jest nietypowy odcisk buta z wypisanymi na podeszwie literami TI-X. Pora zatem ruszyć po nitce do kłębka, czy raczej – po odcisku do właściciela…

Zagadka zaprowadza Tiril, Olivera i Otto w zupełnie nowe, nieznane małym czytelnikom miejsca Elvestad, dzięki czemu bardzo miło się czyta siódmy już tom tejże serii. Bo choć znamy już okolicę i niektórych bohaterów, to jednak Jørn Lier Horst odkrywa przed nami kolejne karty, dzięki którym maleńka mieścina chyba nigdy się nam nie znudzi ;)

Nie sposób nie wspomnieć też o rewelacyjnych jak zawsze ilustracjach Hansa Jørgena Sandnesa. Uwielbiam kreskę tego pana, dostrzegłem też ostatnio, że Zosi się podobały ilustracje – więc chyba zaczniemy niebawem od nowa przygodę z Biurem Detektywistycznym numer 2, tym razem wspólnie oglądając poszczególne tomy i odkrywając kolorowy świat Elvestad.

Tradycyjnie już, pod koniec książki mali czytelnicy mogą przeobrazić się w małych detektywów i na kartach tego tomu odnaleźć poszczególne przedmioty, jak pogubione buty, klucze a nawet… brązowy medal! Cóż, zabawa na medal gwarantowana ;)

Ja tymczasem wyczekuję „Operacji Reklamówka” oraz informacji o – mam nadzieję – ewentualnych dalszych tomach ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Media Rodzina.

Autor książki: Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Tytuł książki: Operacja Posąg
Tytuł oryginalny: Opreasjon Bronseplass
Język oryginalny: norweski
Tłumacz: Katarzyna Tunkiel
Liczba stron: 104
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca, młodzieżowa
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2015
Rok pierwszego polskiego wydania: 2016

Related posts:

"Zaginęcie" - Remigiusz Mróz
"Kim zostanę? Wierszyki o zawodach" - Dorota Strzemińska-Więckowiak
"Sztuka słyszenia bicia serca" – Jan-Philipp Sendker