„Ocalałe” – Riley Sager

14 października 2017

riley-sager-ocalale-cover-okladkaPRZEMEK:

Muszę przyznać, że jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się „przejechać” na książkach z serii Zodiak, wydawanej przez Wydawnictwo Otwarte. Zacząłem od „Naśladowców” i „Straceńców” Ingara Johnsruda, sięgnąłem po „Syreny” Josepha Knoxa, a niedawno miałem kontakt z „Lokatorką” JP Delaney. „Ocalałe” niemal z automatu trafimy zatem na moja listę #mustread, od razu plasując się na wierzchu czytelniczego stosu.

Quincy Carpenter to tzw. „Ocalała”, jak okrzyknęły je media. Jedna z trzech kobiet, które cudem przetrwały brutalne ataki psychopatycznych morderców. Kobieta zdążyła już ułożyć sobie życie na nowo, schować traumę głęboko pod spódnicę i wieść szczęśliwe życie u boku ukochanego mężczyzny, kiedy nagle – niczym grom z jasnego nieba – spada na nią wieść o niespodziewanej śmierci Lisy, innej „Ocalałej”.

Czy to przypadek? A może kwestia samobójstwa? Tylko dlaczego dziewczyna miałaby pragnąć śmierci, skoro ledwie uciekła spod jej szponów? Na domiar złego, nagle w życiu Quincy pojawia się Sam – trzecia kobieta, która przeżyła podobną masakrę. To, co nasza bohaterka zbudowała wokół siebie przez lata, zaczyna nagle się zapadać…

Stephen King wprost z okładki krzyczy, że to „Fenomenalny thriller. Najlepszy, jaki przeczytasz w 2017 roku”. I, kurczę, jestem skłonny przyznać mu rację. Riley Sager nie patyczkuje się ani z Quincy Carpenter, ani z czytelnikami, orając wszystkich na każdym kroku. Do jakiegokolwiek wniosku byście nie doszli podczas lektury, najpewniej w pewnym momencie zostaniecie wykiwani – ja tsk miałem niejednokrotnie, że już pominę temat sceny finałowej. No bo przepraszam, ale tak się po prostu czytelnikom nie robi… to grozi wręcz wytykaniem autora palcami, sugerując, że „ten człowiek pisze ksiazki, w których zakończenie jest bardziej niż zaskakujące”…

„Ocalałe” to bowiem faktycznie rewelacyjny, trzymający w napięciu thriller pełen niespodzianek i zwrotów akcji. Nieco mroczny, tajemniczy, pełen klimatu – zwłaszcza dzięki retrospektywnym scenom, wplatanym miedzy rozdziałami i urywanym najczęściej w (nie)odpowiednim momencie.

Gorąco polecam – to wręcz idealna lektura na ponure, nadchodzące jesienne wieczory.

Premiera książki: 01.02.2018
Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Otwarte.

Autor książki: Riley Sager
Tytuł książki: Ocalałe
Tytuł oryginalny: Final Girls
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Aleksandra Wolnicka
Liczba stron: 432
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2017
Rok pierwszego polskiego wydania: 2018

Related posts:

"Doktorzy" - Erich Segal
"Dania z ziemniaków. 3 składniki / 15 minut" - Melanié Martin
"Zasypianki" - Antologia