„Kolejność” – Hubert Hender

3 października 2016

hubert-hender-kolejnosc-cover-okladkaPRZEMEK:

Patrząc na sam tytuł powieści Huberta Hendera wydaje się, ze na temat śledztwa, które ma się za chwilę rozpocząć, wiemy już wszystko. Cóż, to prawda – tylko nam się wydaje ;)

Wraz z komisarzem Iwanowiczem i jego kolegą, podkomisarzem Gawłowskim, trafiamy do nieczynnej kopalni w Kowarach. To właśnie tam, w remontowanej w celach turystycznych sztolni został brutalnie zamordowany pewien mężczyzna. Wkrótce okazuje się, że to nie jedyna ofiara wyrafinowanego mordercy, który postanawia zabawić się z policją i numerować ciała swoich ofiar.

Obaj funkcjonariusze stają przed nie lada zadaniem – muszą nie tylko rozgryźć, kto jest sprawcą i co łączy ze sobą poszczególne ofiary, ale tez przerwać cykl morderstw, zanim osiągną jeszcze większą skalę. Komisarz Iwanowicz ponadto mierzy sie cały czas z demonami przeszłości oraz pewną nierozwiązaną sprawą, która nie daje mi spokoju…

Nigdy nie byłem ani w Jeleniej Górze (chyba, że przejazdem, ale nie pamiętam), ani we wspominanych Kowarach i… po lekturze „Kolejności” chyba niespieszno mi w tamte rejony ;) Z tak nietypowymi morderstwami podczas lektury kryminałów się dawno nie spotkałem, ale muszę przyznać, że cała sprawa jest na tyle specyficzna, że… hmm, jakby to ująć… pewna brutalność jest tutaj moze nie tyle akceptowalna, co… zrozumiała? Trudno to ująć, ale po lekturze powieści nie sposób jednoznacznie orzec, jaka jest definicja „złego człowieka”. A już tym bardziej przypiąć taka etykietkę mniej lub bardziej domniemanemu sprawcy czy sprawcom. W opisywanej w powieści sprawie nic bowiem nie jest oczywiste – nawet tytuł!

„Kolejność” to naprawdę udany debiut – dlatego bardzo cieszy mnie fakt, że (zgodnie z informacją na okładce) drugi tom serii o Iwanowiczu i Gawłowskim jest już w przygotowaniu. Wychodzi się bowiem na to, że na „kryminalnej” mapie Polski pojawia się kolejne nazwisko, które warto zapamiętać – Hubert Hender.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Filia Mroczna Strona.

Autor książki: Hubert Hender
Tytuł książki: Kolejność
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 414
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2016

Related posts:

"Lotnisko w Monachium" - Greg Baxter
"Prisonomics: Behind Bars in Britain's Failing Prisons" - Vicky Pryce
"Gdzie jesteś, Leno?" - Joanna Opiat-Bojarska

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>