„Jaskiniowiec” – Jørn Lier Horst

13 maja 2015

jaskiniowiecOdkąd sięgam pamięcią, uwielbiam kryminały. A już w szczególności skandynawskie, bo to od nich się chyba zaczęło. Najpierw oglądałem serialową wersję przygód Kurta Wallandera, później odkryłem – jakże odmienną – książkową serię Henninga Mankella. Następnie pojawił się Jo Nesbo, a w kolejce czeka wielu innych autorów. Tym razem postanowiłem zaczytać się w przygodach Williama Wistinga, pióra Jørna Liera Horsta.

61-letni Viggo Hansen zostaje znaleziony martwy w swoim mieszkaniu. Jego ciało od około czterech miesięcy spoczywało we fotelu i oglądało telewizję. „Nagła śmierć” – stwierdza patolog. Wkrótce w Halle zostają znalezione kolejne zwłoki mężczyzny, który mógł umrzeć w podobnym okresie czasu. Śledztwem w tej sprawie kieruje William Wisting.

Równocześnie jego córka, Line, pracująca jako redaktor „VG”, postanawia napisać reportaż o znieczulicy społecznej. Punktem wyjścia ma być śmierć Hansena, której przez ponad kwartał nie dostrzegł nikt z sąsiadów. Wkrótce okazuje się, że obie sprawy mogą być ze sobą powiązane, na dodatek do skandynawskich służb dołącza się ekipa wysłanników z FBI.

Kogo poszukuje FBI? Czy śmierć staruszka przed ekranem telewizora jednak nie ma przyczyn naturalnych? Kim jest znaleziony w Halle mężczyzna?

Przyznam, że dwukrotnie postawiłem diagnozę, kto jest tym „złym” w książce. Pierwszy typ, jaki obstawiłem po przeczytaniu 1/4 powieści, był dość abstrakcyjny, jednak możliwy. Drugą opcję dostrzegłem w połowie książki i ta towarzyszyła mi już do ostatnich stron, okazując się jedyną słuszną :) Niemniej Jørn Lier Horst tak umiejętnie lawiruje wydarzeniami, że nie dość, iż potencjalnych kandydatów można mnożyć, to na dodatek szala sprawiedliwości kołysze się na wszystkie strony, poddając w wątpliwość nasze pomysły.

Wszystko to jednak sprawia, że lektura „Jaskiniowca” staje się jeszcze ciekawsza, a zarazem zachęca do kolejnego spotkania z Williamem Wistingiem w „Psach gończych”.

Za udostępnienie e-booka do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Smak Słowa.

Autor książki: Jørn Lier Horst
Tytuł książki: Jaskiniowiec
Tytuł oryginalny: Hulemannen
Język oryginalny: norweski
Tłumacz: Milena Skoczko
Liczba stron: 336
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2012
Rok pierwszego polskiego wydania: 2014

Related posts:

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>