„Ilustrowany inwentarz ptaków” – Virginie Aladjidi, Emmanuelle Tchoukriel

17 marca 2017

inwentarz_ptakow_420pxrgbBASIA:

Przepięknie zilustrowana książka o ptakach – tak można by streścić w jednym zdaniu tę pozycję, jednak jej bogactwo i piękno nie pozwala na skończeniu recenzji w tym miejscu.

Książka zawiera opis 76 różnych ptaków z różnych stron świata. Ze wstępu dowiadujemy się, czego możemy spodziewać się w dalszej części. I tak, mamy do czynienia z bardzo wiernymi i dokładnymi rysunkami ptaków i ich atrybutów, takich jak pióra, jajka, gniazda, namalowanych akwarelami i przy użyciu tuszu chińskiego – tak, jak robili to dawni rysownicy podczas ekspedycji przyrodniczych. Obok każdego z 76 wybranych ptaków mamy opis, a w nim informacje dotyczące nazwy gatunkowej, długości ciała, rozpiętości skrzydeł, upierzenia, a także ciekawostki o pożywieniu, zachowaniach godowych, i cechach charakterystycznych dla danego ptaka – w tym jakie dźwięki wydaje, co pozwala na wypatrywanie okazów, które usłyszeliśmy.

Książka podzielona jest na dwie części, a właściwie dwie rodziny ptaków: pierwsza z nich to wróblowe, do których należy prawie 60% wszystkich ptaków na świecie. Są to ptaki śpiewające ze względu na lepiej rozwiniętą krtań niż u pozostałych ptaków. Wśród nich znajdziemy (oprócz oczywistego wróbla) znane wielu z nas kruka, kosa, bogatkę zwaną sikorką, rudzika, szczygła, srokę, jemiołuszkę, ziębę, słowika czy szpaka. Z tych mniej znanych – w każdym razie dla mnie – poznamy cierlika, występującą licznie w Polsce cierniówkę, chwostkę szafirową czy mysikrólika – ptaka występującego w Polsce cały rok.

Część druga zawiera niewróblowe i tutaj mamy 51 gatunków należących do 20 rzędów. Wśród nich mamy takie, jak kukułkowe, dzięciołowe, sowy, papugowe, pelikanowe, bocianowe i jeszcze parę innych.

Oglądanie i czytanie krótkich informacji na temat ptaków, które widzieliśmy (lub jeśli będziemy czujni na spacerach na łonie przyrody – usłyszeliśmy) jest niezwykłe. Przejrzenie jej przed wizytą w większym parku, lesie i wyprawą do ogrodu zoologicznego powinno być obowiązkiem każdego jej posiadacza.

Cudowny pomysł na prezent dla małych fascynatów ornitologii, choć myślę że nie tylko. Książka jest edukacyjna nie tylko dla dzieci.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Zakamarki.

Autor książki: Virginie Aladjidi, Emmanuelle Tchoukriel
Tytuł książki: Ilustrowany inwentarz ptaków
Tytuł oryginalny: Inventaire illustré des oiseaux
Język oryginalny: francuski
Tłumacz: Katarzyna Skalska, Magdalena Kamińska-Maurugeon
Liczba stron: 74
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca, młodzieżowa
Rok pierwszego wydania: 2015
Rok pierwszego polskiego wydania: 2016

Related posts:

"Dyskretny bohater" - Mario Vargas Llosa
"I góry odpowiedziały echem" - Khaled Hosseini
"Nietykalny" - Marek Stelar