„Hobbysta” – Agnieszka Pruska

30 października 2017

hobbystaPRZEMEK:

Po udanym spotkaniu z „Literatem” (a tym samym z gdańśkim śledczym, Barnabą Uszkierem), nie trzeba mnie było długo namawiać do sięgnięcia po kolejny tom przygód tego bohatera. I to przygód nie byle jakich, bowiem śledztwo prowadzone w „Hobbyście” intryguje od samego początku.

Podczas, gdy Barnaba Uszkier sumiennie wykonuje swoje obowiązki służbowe, jego żona wraz z dziećmi przebywa na wakacjach w maleńkiej wsi nad jeziorem Krosino, zażywając ciszy i spokoju. Podczas jednej z leśnych wypraw z kolegami chłopcy natrafiają na kilka interesujących śladów oraz nóż – natychmiast dobudowują do znalezisk ideologię na temat hipotetycznego morderstwa, zostają jednak zganieni przez ojca.

Niespodziewanie kilka dni później na graniczącym z wioską poligonie żołnierze odnajdują zwłoki niezidentyfikowanego mężczyzny. Okazuje się, że młodzi detektywi mogą mieć rację, a policjanci – na czele z ich ojcem – stają przed niełatwym zadaniem rozwikłania kolejnej sprawy. Tym razem przychodzi nam wkroczyć w świat tytułowego hobbysty, by nie powiedzieć zapaleńca. Co to za świat i w jakim kierunku potoczy się sledztwo? Tego już Wam nie zdradzę ;) tak samo jak tego, co się dzieje wzyciu prywatnym Uszkiera – a dzieje się, dzieje…

Agnieszka Pruska tym razem oddaliła nieco akcję od Trójmiasta, przenosząc ją w dużej mierze do wsi i nad jezioro. Wydawać by się mogło, że to kiepskie posunięcie, bo trusno realnie przenieść się tam wraz z bohaterami – jak w przypadku miejskiego story, kiedy możemy wraz z nimi biegać po ulicach (i na przyklad odnajdywać mumie). Tymczasem w moim odczuciu „Hobbysta” stanowi rewelacyjny, wakacyjny kryminał – czytany podczas urlopu z pewnością połączy relaks z rozruszaniem naszych szarych komórek. Czytany w inne pory roku pozwoli nam choć przez moment ponownie porozkoszować się wakacjami ;)

Mimo, że czytany w październiku, mnie bardzo przypadł do gustu ;) i jestem niezmiernie ciekaw, jak potoczą się dalsze losy Barnaby Uszkiera…

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Oficynka.

Autor książki: Agnieszka Pruska
Tytuł książki: Hobbysta
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 362
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2015

Related posts:

"Góra bezprawia" - John Grisham
"Gdzie jesteś, Leno?" - Joanna Opiat-Bojarska
"Po Apokalipsie" - Maureen F. McHugh