„Harry Potter. Filozoficzny czarodziej” – Jørgen Gaare, Øystein Sjaastad

22 czerwca 2015

filopotterJak powiedział Michel de Montaigne, „Istnieje więcej książek o innych książkach niż o wszystkich innych rzeczach”. Nie wiem, ile w tym prawdy, ale z pewnością książki o książkach mają w sobie pewną magię. A jeśli w grę wchodzą czarodzieje i równie tajemnicza filozofia, to robi się naprawdę ciekawie.

Jørgen Gaare i Øystein Sjaastad w swojej książce odsłaniają przed nami to, co Joanne K. Rowling – świadomie lub nie – w mniej lub bardziej magiczny sposób przemyciła w swoich powieściach o nastoletnim czarodzieju. Ba – nawet nie zawsze jest to związane stricte z taką filozofią, o jakiej myślimy.

Bo ile wspólnego ma Ministerstwo Magii i Unia Europejska? Co jeszcze na temat tego ministerstwa powiedziałby Max Weber? Czy Voldemort przypomina Hitlera? A może Hermiona Granger ma w sobie coś z Lenina?

Gaare i Sjaastad powoli uchylają rąbka tajemnicy i podają odpowiedzi nie tylko na postawione wyżej przeze mnie pytania, ale i na wiele innych. Miłośnicy teorii spiskowych i „ciemnej strony mocy” dowiedzą się także, gdzie w serii pojawia się (lub i nie) osławiona liczba 666 ;) oraz czy Harry ma coś wspólnego z Jezusem poza równą liczba liter w imieniu.

Zarówno dla miłośników, jak i przeciwników Pottera książka ta stanowi pozycję obowiązkową. Ci pierwsi odkryją dzięki niej być może zupełnie nową opowieść, zapisaną między wierszami wielotomowej sagi. Ci drudzy natomiast będą mogli skonfrontować swoje argumenty z tymi przytaczanymi przez dwójkę współczesnych filozofów i tabun ich poprzedników. Dla mnie osobiście była to fascynująca podróż w (nie)znany świat Hogwartu, pozwalająca z innej perspektywy spojrzeć na pewne wydarzenia.

Recenzja książki jest efektem współpracy z
takczytam

Autor książki: Jørgen Gaare, Øystein Sjaastad
Tytuł książki: Harry Potter. Filozoficzny czarodziej
Tytuł oryginalny: Harry Potter – en philosofisk trollmenn
Język oryginalny: norweski
Tłumacz: Iwona Zimnicka
Liczba stron: 272
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Filozofia i etyka
Forma: Esej / zbiór esejów
Rok pierwszego wydania: 2006
Rok pierwszego polskiego wydania: 2007

Related posts:

"Pierwsza na liście" - Magdalena Witkiewicz
"Dom na jeziorze" - Sarah Jio
"Kocha, lubi, szanuje... czyli jeszcze o uczuciach" - Grzegorz Kasdepke

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>