„Ciężarówką przez 9 miesięcy” – Kaz Cooke

21 października 2016

kazcookeBASIA:

Zabawniejszej książki, podchodzącej do „ciężkiego” tematu, jakim jest ciąża – nie znalazłam. Stan błogosławiony albo jest gloryfikowany, albo otaczany tabu, albo ignorowany (patrz polskie środki komunikacji miejskiej). Autorka podchodzi do zagadnienia na całkowitym luzie, opisując po kolei tygodnie i wszystko, co się w nich dzieje z ciałem mamy i maluszkiem. Pisze, na co należy zwrócić uwagę, łamie większość niedorzecznych mitów, odsyła, gdzie można znaleźć więcej informacji na konkretny temat. Książka jest rzetelna naukowo, ale przy tym ciekawa, przez wprowadzenie głównej postaci – szalonej Kaz, dzięki której przeżywanie ciąży to nie tylko zbiór symptomów, przez co nabiera ludzkiego pierwiastka.

Kaz Cooke – projektantka mody -wraz z partnerem Romanem, pracownikiem marketu ogrodniczego, mieszkając w małym mieszkanku na Jeżycach, obarczeni kredytem wielkości Moby Dicka, postanawiają przygotować się na dziecko. To znaczy Kaz postanawia ;) i informuje o tym męża, który stwierdza, że jeszcze za wcześnie (31 lat), ale po przemyśleniach przyznaje, że chyba nigdy nie będzie bardziej gotowy na ojcostwo. Od tego wszystko się zaczyna. Kaz proponuje, żeby zrobić listę, co trzeba przygotować – gdy na jej kartce znajduje się 9 pozycji, gdzie oprócz wizyty lekarskiej i rzucenia palenia, znajduje się także „nie hasać po przesiąkniętej pestycydami łące”, u niego zapisane zostaje: Chleb, mleko, seks ;) Dalej mamy bardziej praktyczne rady dotyczące przygotowania do ciąży, obejmujące nie tylko zdrowie, ale także finanse. Dalej odsyła, gdzie warto szukać informacji w internecie, kiedy zacząć i wiele wiele innych tematów pobocznych, które w ciąży się pojawiają.

Tak więc dowiadujemy się naukowych danych, podanych w mało standardowy sposób: odkrywamy, co się dzieje u Kaz i Romana – najpierw, jak idą ich postępy w „chędożeniu” i co na to wszystko ich znajomi: przyjaciółka Beksińska, lekarz dr Ziółko, rodzina i ludzie z pracy.

Rozkładają na łopatki wątpliwości, wahania jakie nachodzą wszystkie pary lub kobiety pragnące dzieci. Sam Roman dochodzi do wniosku że „na dziecko nigdy nie ma idealnej chwili, chyba że całymi dniami nie ma się kompletnie nic do roboty, twoje konto puchnie od nadmiaru waluty, a w szafie masz pełno pluszowych misiów”.

Każdy tydzień, będący rozdziałem, rozpoczyna się prześmiesznym obrazkiem, obok którego mamy miarkę, na której obserwujemy ciągły wzrost dziecka. Pod koniec każdego tygodnia jest miejsce na tzw. „Twoje notatki”, a tam indywidualne pytania, nawiązujące do treści poprzedniego rozdziału. Po pierwszym, dotyczącym przygotowania, jest to np: Dlaczego chcesz mieć dziecko? Jakie zmiany wprowadzić, aby przygotować się do ciąży? Co planujesz w kwestii finansów?

Serdecznie polecam każdej parze w ciąży. Warto czytać ją razem, aby nie tylko dowiedzieć się, co będzie dalej, czego się wystrzegać, jak się lepiej przygotować na przyjęcie nowego życia, ale także by w dobry sposób, dostarczający dużej dawki śmiechu, spędzić razem czas. Pomaga nabrać dystansu do siebie, swoich objawów, uświadamia, że to normalne, a ojcom w prosty – czasem wręcz łopatologiczny – sposób przekazuje nieraz trudne do zrozumienia informacje.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Insignis.

Autor książki: Kaz Cooke
Tytuł książki: Ciężarówką przez 9 miesięcy. Nowe wydanie
Tytuł oryginalny: Up The Duff: The Real Guide to Pregnancy
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Beata Gontarczyk-Krampe, Katarzyna Dudzik
Liczba stron: 616
Kategoria: Hobby
Gatunek: Uroda i zdrowie
Forma: Poradnik
Rok pierwszego wydania: 2008
Rok pierwszego polskiego wydania: 2016

Related posts:

"Ludzie z wysp" - Elizabeth Gilbert
"Tylko martwi nie kłamią" - Katarzyna Bonda
"Pierwsze czytanki" (seria) - Centrum Edukacji Dziecięcej