„Bezuzyteczna.pl. Codzienna dawka wiedzy bezużytecznej” – Marcel Szuplewski, Dawid Tekiela

26 września 2015

bezubookJuż na wstępie muszę zaznaczyć, że przed lekturą książki nie korzystałem z serwisu podanego w jej tytule. Ba – nadal nie korzystam ;) W ogóle nie miałem w planie tej książki czytać, ale skoro już zupełnie niespodzianie trafiła do mnie dzięki Wydawnictwu Znak, to postanowiłem dać jej szansę.

Jak sugeruje okładka, wewnątrz znaleźć można codzienną dawkę wiedzy bezużytecznej – w dodatku takiej, która nie trafiła jeszcze na łamy portalu. Całość anegdotek i ciekawostek została podzielona na 18 rozdziałów tematycznych, poszczególne teksty przeplatane są czasem krótkimi quizami z zaskakującymi odpowiedziami (np. „Ile galaktyk na nocnym niebie możemy zobaczyć gołym okiem?”), całość okraszona jest ponadto grafikami przedstawiającymi niektóre z cytowanych informacji.

Moją uwagę zwrócił jeszcze dwie rzeczy – w kwestii cytowania, szacuneczek dla autorów, że na samym końcu książki umieścili obszerną bibliografię, a właściwie należałoby stwierdzić – wykaz przypisów, dzięki któremu można samodzielnie sprawdzić podane przez nich informacje. To jednak nie koniec – niektóre z nowinek w książce posiadają swoisty odsyłacz do sieci – kod QR – po zeskanowaniu którego można zaczerpnąć więcej wiedzy na opisany temat.

Czy zatem wiedzę zawartą w tej książce można nazwać w 100% bezużyteczną? Moim zdaniem – nie ma czegoś takiego jak „wiedza bezużyteczna”. Każda informacja będzie nam kiedyś przydatna, tylko jeszcze nie wiemy gdzie, kiedy i dlaczego. Ten zbiór natomiast może nam posłużyć do wzbogacenia własnej wiedzy, pomoże zabłysnąć przed znajomymi na jakiejś luźnej imprezie, czy też pozwoli się odprężyć nieco po cięższej lekturze – ale wszystko to pod warunkiem, że lubimy czytać różnorakie ciekawostki.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Poznańskiemu.

Autor książki: Marcel Szuplewski, Dawid Tekiela
Tytuł książki: Bezuzyteczna.pl. Codzienna dawka wiedzy bezużytecznej
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 208
Kategoria: Hobby
Gatunek: Gry i zabawy
Forma: Zbiór ciekawostek
Rok pierwszego wydania: 2015

Related posts:

"Szukając Alaski" - John Green
"Z otchłani" - Krzysztof A. Zajas
"Wróżka z Gwiezdnego Pyłu" - Lena Wolska

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>