„7 nawyków szczęśliwego dziecka” – Sean Covey

31 sierpnia 2017

Covey_7nawykowszczesliwegodziecka_500pcBASIA:

Wspaniała książka zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. W życiu powinniśmy kierować się zasadami – co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości. Bo czy nam się podoba, czy nie – z zasadami obcujemy na każdym kroku. Od nas zależy, czy będziemy z nimi współpracować i tylko na tym korzystać, czy zderzać się z nimi, czasami bardzo boleśnie próbując je złamać albo obejść. Tytułowe siedem nawyków jest właśnie takimi uniwersalnymi zasadami.

➡ „7 nawyków szczęśliwego dziecka” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Książka zawiera siedem opowiadań, w których główną role odgrywają zwierzęta. Królik Raptus, Lilka Skunks, Miś Kudłatek, Wiewiórka Wandzia, Myszka Ala i Jeżozwierz Igiełka. Wszyscy są przyjaciółmi. Każdy rozdział to jedna zasada, w której jedno ze zwierząt uczy się czegoś ważnego.

Jeśli jesteś rodzicem co najmniej 5-latka, na pewno słyszałeś już nie jeden raz zdanie „Nudzi mi się”. Na przekór myśleniu, że to rodzice są odpowiedzialni za dzieci, także za ich zajęcia i czas wolny, autor do znanego przysłowia „Każdy jest kowalem własnego losu” wciąga także dzieci. Tak, każdy najlepiej wie, na co ma ochotę. Rodzice mogą zaproponować, ale dziecko ma prawo, a raczej zadanie samemu zdecydować – a im jest starsze, tym bardziej samemu o to zadbać. Następna zasada to „Zaczynając coś, określ sobie cel działania”. Działanie z planem jest lepsze niż bez niego, bo pozwala realizować siebie i swoje ważne zadania, a także zapobiega uleganiu chwilowym zachciankom. Tutaj Kudłatek uczy się od Raptusa, jak mądrze i z planem wydawać swoje pieniądze. Następna zasada pt. „Najpierw najważniejsze” pokazana jest przez postać jeżozwierza, który codziennie miał coś ważniejszego niż nauka do dyktanda. Po złej ocenie ma szanse na poprawkę i w następnym tygodniu realizuje zasadę: najpierw pracując, a potem się bawiąc. Czwarty nawyk – „Przyjmij strategię wygrana-wygrana”, nie rozumianą nawet przez niektórych dorosłych – jest opowiedziany przez Lilkę Skunks, która po namowie i otrzymaniu pozwolenia od mamy zakłada ogródek, który jej daje wiele satysfakcji przy pracy i pyszne truskawki, a mamie początkowo przeciwnej zabawie w ogródek – warzywa.Tak, to naprawdę jest możliwe: można wygrywać nie zostawiając przegranych – osobiście to moja ulubiona zasada. „Staraj się najpierw zrozumieć, a potem być zrozumianym” to piąty nawyk do opanowania, piękna historia, na przykładzie której można dziecku pokazać, na czym polega empatia i umiejętność uważnego słuchania. Szósty już nawyk synergii to inaczej znane „w grupie siła” – opowiadanie dotyczy umiejętności współpracy, pomagania sobie wzajemnie dążąc do wspólnego dobra, łącząc siły. Grupa przyjaciół kopiąca w piłkę dla zabawy podejmuje wyzwanie wielkich Borsuków – regularnie trenujących piłkarzy. Kto wygra? Ostatnia historia dotyczy zaspanej Wandzi, która za dużo czyta, w dodatku po nocach. Ten nawyk nazywa się „Pamiętaj o równowadze. czyli ostrz swoja piłę”. Polega to na tym. żeby poświęcać odpowiednia ilość czasu różnym zadaniom, z niczym nie przesadzając.

➡ „7 nawyków szczęśliwego dziecka” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Do każdego opowiadania dołączony jest kącik dla rodziców, będący komentarzem do bajki a także tematy do dyskusji oraz propozycja drobnych kroczków dla dzieci.

➡ „7 nawyków szczęśliwego dziecka” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Na książki Coveya (Stephena, ojca dzisiejszego autora, ale traktujące o tym samym) natrafiłam na studiach. Pamiętam, że wtedy zasady te były dla mnie wielkim odkryciem. Bo powyższa wersja jest tylko zaadaptowaniem coveyowskich 7 nawyków na potrzeby dzieci w postaci bajek. Takie same zasady, tylko szerzej i doroślej opisane są zatem w książkach Coveya seniora, jest też wersja dla młodzieży. Kiedy tylko zobaczyłam okładkę i znane nazwisko autora, bardzo chciałam ten dziecięcy tytuł mieć. Książka myślę, że spokojnie dla czytelników od 5 roku życia jest w pełni do zrozumienia.

Czytaliśmy ją już Zosi i bardzo jej się podobała. Prosty język historii i świetne obrazki sprawiły, że przeczytaliśmy całe siedem opowiadań za jednym razem. Obecnie Zosia ma 2,5 roku i nie wiem, na ile je rozumie, ale bardzo się cieszę, że już je polubiła ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Znak Emotikon.

„7 nawyków szczęśliwego dziecka” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Sean Covey
Tytuł książki: 7 nawyków szczęśliwego dziecka
Tytuł oryginalny: The 7 Habits of Happy Kids
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Małgorzata Bortnowska
Liczba stron: 96
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca
Forma: Poradnik
Rok pierwszego wydania: 2005
Rok pierwszego polskiego wydania: 2017

Related posts:

"Zagadka dna morskiego" - Jørn Lier Horst
"Zbrodnia nad urwiskiem" - Marta Matyszczak
"Zostań, a potem walcz" - John Boyne