„4-godzinny tydzień pracy” – Timothy Ferriss

24 września 2013

4-godzinny-tydzien-pracy-duzeDo książki tej – a właściwie audiobooka – podszedłem z dużym zainteresowaniem. Wiele razy słyszałem już wcześniej nazwisko Tima Ferrissa, czy też opinie na temat „4-godzinnego tygodnia pracy”. Wreszcie udało mi się osobiście zapoznać z tą pozycją. Efekt? Mam mieszane uczucia…

Z jednej strony książka Ferrissa średnio pasuje do polskiego rynku oraz realiów na nim panujących. Wiadomo – Polska to nie USA, na wiele tematów patrzymy zupełnie inaczej, niektóre sprawy w zgoła odmienny sposób reguluje też rynek, prawo etc. Początkowo odniosłem wrażenie, że właściwie można porady zawarte w tej książce sprowadzić do jednego zdania: „zatrudnij za marne grosze stado Hindusów, niech pracują za Ciebie, a Ty raz po raz ich nadzoruj i coś porób”. Jest to jednak przesadzone stwierdzenie – fakt, że Ferriss namawia to tego, by to inni pracowali na nasz zysk. Niemniej jednak odnoszę wrażenie, że w naszym kraju wydaje się to po pierwsze niemoralne, po drugie przywodzi mi na myśl biednych studentów, którzy tyrają na umowę-zlecenie, bo nic innego im nikt nie oferuje, a każdy się na nich bogaci. Mam wątpliwości, czy przedstawiony przez autora sposób jest jedynym możliwym, by skrócić sobie czas pracy do czterech godzin tygodniowo. Wydaje mi się, że kreatywni daliby radę znaleźć dziesiątki innych sposobów.

Niemniej jednak, „4-godzinny tydzień pracy” ma też pozytywne strony: znajdziemy tu informację o przydatnych programach usprawniających życie, spośród których wymienię choćby uwielbiany przeze mnie (i stosowany od lat) Evernote. Ferriss podpowiada rozsądnie, jak zautomatyzować swoją pracę na komputerze, usprawnić skrzynkę e-mailową, ograniczyć korzystanie ze stron WWW będących „pożeraczami czasu” i w ten sposób nawet w naszych polskich realiach przybliżyć się małymi kroczkami do zorganizowanego trybu życia. Autor dzieli się z czytelnikiem swoim doświadczeniem, problemami na które trafił i sposobami, w jaki je rozwiązał. Pod koniec książki dzieli się także bogatą literaturą pomocniczą – szkoda tylko, że pozycje, które zostały także wydane na polski rynek, można policzyć na palcach jednej ręki – no, ewentualnie dwóch. Z ciekawości próbowałem znaleźć w księgarniach tytuły, które Ferriss wymienia – uwierzcie mi, że jest ciężko. Może to być jednak inspiracją, by sięgnąć po literaturę anglojęzyczną ;)

Ponadto Ferriss porusza także takie tematy, jak minimalizm, zasada Pareto i prawo Parkinsona (które w znaczny sposób pomagają zorganizować sobie czas i go wykorzystać o wiele produktywniej), a także mówi o podróżowaniu. Jego zdaniem – z którym się całkowicie zgadzam – powinniśmy raczej szukać sposobów i możliwości, by odbywać nowe podróże i poznawać ciekawe zakątki i osoby, niż szukać dziesiątek wymówek i wzbraniać się przed wychylaniem głowy zza ciepłego, domowego gniazdka.

Jeśli chodzi natomiast o jakość nagrania – wszak mowa o książce w wersji audio – mam delikatne zastrzeżenie dotyczące przygotowania się lektora (Roberta Michalaka) do czytania tej pozycji. Michalak bowiem przekręca sukcesywnie imię Ferrissa z Timothy na Timonthy oraz – zapewne nieświadomie, nieobeznany w analizie statystyk stron WWW – nazwę „Google Analytics” czyta jako „Gugl Analistik”, co powodowało delikatny uśmiech na mojej twarzy ;)

Były to jednak jedyne mankamenty, jakie dostrzegłem – poza tym lektor czyta wyraźnie, zachęcająco i spokojnie – tak, że całości słucha się naprawdę przyjemnie :)

Autor książki: Timothy Ferriss
Tytuł książki: 4-godzinny tydzień pracy
Tytuł oryginalny: The 4-hour workweek
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Anita Doroba
Liczba stron: 492
Kategoria:
Literatura popularnonaukowa
Gatunek: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Forma: poradnik
Rok pierwszego wydania: 2007
Rok pierwszego wydania polskiego: 2008

Related posts:

"Wściekły sztorm" - Richard Castle
"Droga" - Cormac McCarthy
"Luz. I tak nie będę idealna" - Tatiana Mindewicz-Puacz

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>