Książka

„Życie w PRL” – Iwona Kienzler

kienzlerChoć urodziłem się już po czasach Polskiej Republiki Ludowej, lubię czasem zerkać na karty historii z tamtych lat. Pod koniec 2014 roku recenzowałem książkę Piotra Lipińskiego i Michała Matysa, zatytułowaną „Absurdy PRL-u„, tym razem postanowiłem zapoznać się z nie mniej zabawną (choć często jest to śmiech przez łzy) pozycją Iwony Kienzler.

Autorka, przeplatając treść książki licznymi – dobranymi tematycznie – dowcipami z czasów słusznie minionych, prowadzi nas swoją opowieścią przez wszystkie najważniejsze aspekty życia w tamtych latach. Reglamentacja towarów, funkcjonowanie milicji, strajki robotnicze, pochody pierwszomajowe, problemy „prywaciarzy” – to tylko czubek góry, na którą czytelnik wspina się na kolejnych kartach książki.

Iwona Kienzler zadbała również o czytelników, dla których pewne sformułowania (jak choćby cinkciarz, demoludy czy Pewex) mogą być niezrozumiałe. Są one na bieżąco wyjaśniane w treści, pojawiły się również w znajdującym się z tyłu słowniku. To zaś sprawia, że lektura staje się nie tylko pożyteczna dla tych, którzy chcieliby powspominać swe młodzieńcze lata, ale też dla ich dzieci i wnuków, które z opowieści dorosłych nie rozumieją nic, bądź same odczuwają potrzebę odkrycia – jak sugeruje napis na okładce – i strasznego, i śmiesznego zarazem życia w PRL.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Bellona.

Autor książki: Iwona Kienzler
Tytuł książki: Życie w PRL: I strasznie, i śmiesznie
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 360
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Historia
Forma: Esej / zbiór esejów
Rok pierwszego wydania: 2015

Sprawdź także: