Książka

„Zostań, jeśli kochasz” („Jeśli zostanę”) – Gayle Forman

jeslizostaneMia pochodzi z muzycznie uzdolnionej rodziny. O ile jednak jej młodszy brat Teddy za instrument upatrzył sobie ostatnio starą perkusję ojca i podobnie jak rodzice przejawia fascynację rockiem i mocniejszymi brzmieniami, o tyle dziewczyna zupełnie odstaje od reszty domowników. Jej ukochany instrument to wiolonczela i to z nią wiąże swoją przyszłość. Drugą perspektywą następnych lat jest życie u boku ukochanego Adama, lidera lokalnej kapeli „Shooting Star”. Mia jednak może zostać przyjęta do odległej, elitarnej szkoły Juilliard, gdzie mogłaby rozwinąć swoje talenty muzyczne.

Podczas jednej z rodzinnych podróży samochodem dochodzi do wypadku, w wyniku którego dziewczyna zostaje „zawieszona” między życiem a śmiercią. Wędrując w swoim niematerialnym ciele po korytarzach szpitala słyszy lament dalszej rodziny, w tym ukochanych dziadków, widzi swoje ciało podpięte do dziesiątek urządzeń podtrzymujących ją przy życiu, dowiaduje się także o śmierci rodziców i brata.

Dostrzega jednak także heroiczne próby Adama, by móc wejść do jej sali, nie będąc członkiem rodziny. Mia musi wybrać – umrzeć, czy żyć? Z jakiego powodu – dla Adama? A może dla swojej wiolonczeli? Wybór jest trudny, ale z każdą kolejną chwilą staje się dla dziewczyny coraz bardziej oczywisty.

Piękna opowieść o trudnych wyborach, o priorytetach w żciu oraz o kruchości tego życia, niedawno zekranizowana przez R.J. Cutlera. Zdecydowanie obowiązkowa pozycja przed seansem kinowym – zwłaszcza, że film „spłyca” książkę. Ta zaś chwyta za serce i otwiera oczy na to, co w życiu najważniejsze.

Autor książki: Gayle Forman
Tytuł książki: Zostań, jeśli kochasz / Jeśli zostanę
Tytuł oryginalny: If I Stay
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Hanna Pasierska
Liczba stron: 248
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Literatura współczesna zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2009
Rok pierwszego polskiego wydania: 2010

Sprawdź także: