Książka

„Zostań, a potem walcz” – John Boyne

c8f1830-zostan-a-potem-walczPRZEMEK:

Po wzruszającym „Chłopcu w pasiastej piżamie” i „Chłopcu na szczycie góry” John Boyne powrócił z kolejną powieścią. I choć tym razem chłopca w tytule brakuje, to nadal jest on najważniejszą postacią kolejnej wojennej historii, którą ma do opowiedzenia autor.

Kiedy wybucha I wojna światowa, Alfie Sommerfield akurat obchodzi piąte urodziny. Ojciec obiecuje mu, że nie pojedzie na front, ale mimo to dość szybko zaciąga się na ochotnika do wojska i znika z domu. Matka próbuje utrzymać siebie i chłopca, pracując na kilka etatów, sam Alfie zaś zmuszony, by szybko dojrzeć jako jedyny mężczyzna w domu samozatrudnia się bez wiedzy matki jako pucybut na dworcu King’s Cross w Londynie.

Choć chłopak w głębi serca czuje, że być może ojciec zmarł – bo przestał słać listy – a matka po prostu nie chce mu tego powiedzieć, po cichu nadal liczy na inny stan rzeczy. Pewnego dnia przypadkiem dowiaduje się, że jego ojciec nie tylko żyje, ale i leży w pobliskim szpitalu, w którym leczy się chorych na tzw. nerwicę frontową. Cokolwiek to jest – Alfie wie, że nie powstrzyma go przed uratowaniem ojca i przewiezieniem do domu…


➡ Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

I znów: to nie wojna jest w tej powieści najważniejsza, stanowi ona jedynie mniej lub bardziej wyraźne (i oddziałujące na wszystkich) tło wydarzeń. My natomiast towarzyszymy małemu Alfiemu, starając się odbierać rzeczywistość tak, jak on, mając na uwadze wizję powrotu ojca do domu.

„Zostań, a potem walcz” to piękna, wzruszająca opowieść o miłości, determinacji i walce, którą można podjąć bez względu na wiek. To kolejna książka Boyne’a, która powinna stanowić obowiązkową lekturę szkolną, mówiąca o wojnie i jej skutkach coś o wiele ważniejszego niż dialogi z okopów i walki na froncie. Gorąco polecam jej lekturę!


SPRAWDŹ INNE KSIĄŻKI TEGO AUTORA:
Chłopiec w pasiastej piżamie
Recenzja
Gdzie kupić?
Chłopiec na szczycie góry
Recenzja
Gdzie kupić?
Zostań, a potem walcz
Recenzja
Gdzie kupić?

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Replika.

➡ „Zostań, a potem walcz” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Autor książki: John Boyne
Tytuł książki: Zostań, a potem walcz
Tytuł oryginalny: Stay Where You Are and Then Leave
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Jacek Spólny
Liczba stron: 240
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2013
Rok pierwszego polskiego wydania: 2018

Sprawdź także: