Książka

„Zmowa milczenia” – Katarzyna Pisarzewska

zmowamilczeniaW niewielkiej, spokojnej miejscowości Gosztowo, rzadko kiedy dochodzi do większych wypadków, afer, katastrof. Wszyscy żyją w monotonnym, codziennym rytmie, pracując, ucząc się, chodząc do kościoła. Także policja nie bardzo ma tu czego szukać na co dzień. Nieoczekiwanie jednak dochodzi do potrącenia, po którym sprawca ucieka, zaś jeden z dwóch braci idących ulicą postanawia uciec przed policjantami w las, gdzie niestety nie udaje mu się przeżyć.

Sprawia trafia do sierżant Marii Gajda, która zaczyna stopniowo przeprowadzać wywiad na temat chłopców i ich rodziny, okoliczności, w jakich znaleźli się na drodze oraz próbuje dociec, dlaczego chłopak uciekł w las mimo licznych obrażeń, jakie odniósł. By jednak rozwiązać tę zagadkę, Gajda musi nie tylko przejść przez piekło, drzemiące pod sielankową warstwą małomiasteczkowej mentalności tutejszych mieszkańców, ale i pokonać własne problemy, w tym uwolnić się od toksycznej relacji z matką, utrudniającą jej relacje z płcią przeciwną.

Katarzyna Pisarzewska stworzyła naprawdę ciekawy, rozbudowany kryminał, który nie odbiega od „standardów” skandynawskich i wysoko postawionych przez nich poprzeczki. Niedawno było głośno o udanym kryminale na dużym ekranie – filmie „Jeziorak” – tymczasem książka Pisarzewskiej zasługuje na analogiczne uznanie w świecie literatury. Mocna, intrygująca, zaskakująca – jak na kryminał przystało.

Książkę zrecenzowaliśmy dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak.

Autor książki: Katarzyna Pisarzewska
Tytuł książki: Zmowa milczenia
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 352
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2014

Sprawdź także: