Książka

„Złowroga charyzma Adolfa Hitlera” – Laurence Rees

adolf

Nie jestem miłośnikiem książek historycznych. Co więcej, skończyłem politologię, która dodatkowo zraziła mnie do polityki. A mimo to po najnowszą książkę Laurence’a Reesa sięgnąłem z ogromną ciekawością. „Złowroga charyzma Adolfa Hitlera” nie jest bowiem typową biografią wodza III Rzeszy.

Rees stawia sobie zasadnicze pytanie – co w Hitlerze było na tyle „pociągającego”, że ludzie ufali mu bezgranicznie? Nawiązując do stworzonej przez Maxa Webera teorii charyzmatycznego przywództwa autor – będący nota bene szanowanym brytyjskim historykiem – analizuje zarówno młode lata Hitlera, jak również sposób jego dojścia do władzy oraz następującą chęć wywołania kolejnej „wielkiej wojny”.

Analiza owej „złowrogiej charyzmy” prezentowana jest czytelnikowi w interesujący sposób, okraszony sporą ilością niepublikowanych nigdzie dotąd wypowiedzi oraz licznymi cytatami np. z dzienników osób będących najbliżej Führera, takich jak Göring, Goebbels, Graeser… Każdy z nich – i wielu innych, nie tylko na literę „G” ;) – dokłada tu swoją cegiełkę do opisu tej „magii”, która oczarowała miliony Niemców.

Czytałem tę książkę dość długo, jednak z nieskrywaną ciekawością. Czułem się zarazem trochę tak, jakbym razem z Wołoszańskim odkrywał kolejne „Sensacje XX wieku” – na przykład o szczegółach większej ilości zamachów na życie Hitlera niż tylko ten najsłynniejszy zorganizowany przez Stauffenberga.

Śmiało mogę ten tytuł polecić wszystkim miłośnikom historii oraz tematyki drugiej wojny światowej. Sądzę jednak, że przypadnie on do gustu także innym osobom, które – jak ja – po prostu zaintryguje, czym jest to „coś”, co miał w sobie Adolf Hitler, a co sprawiło, że ludzie ślepo szli za nim nawet na pewną, wojenną śmierć.

Książka Laurence’a Reesa „Złowroga charyzma Adolfa Hitlera” została wydana nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka, któremu pragnę podziękować za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

 

Autor książki: Lawrence Rees
Tytuł książki: Złowroga charyzma Adolfa Hitlera. Miliony prowadzone ku przepaści
Tytuł oryginalny: The Dark Charisma of Adolf Hitler. Leading Millions Into The Abyss
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Krzysztof Masłowski
Liczba stron: 434
Kategoria:
Literatura popularnonaukowa
Gatunek: historyczna
Rok pierwszego wydania: 2012
Rok pierwszego polskiego wydania: 2013

 

Sprawdź także: