Książka

„Złodziejka książek” – Markus Zusak

zusak_zlodziejkaJedna z tych książek, które poleciła mi Żona i których lektury ani trochę nie żałuję ;). Sama parę dni wcześniej skończyła ją czytać, a w trakcie tego procesu podrzucała mi co ciekawsze cytaty, pobudzając tym samym mój apetyt na tę książkę. Mój pierwszy kontakt z twórczością Markusa Zusaka (australijskiego pisarza, pół-Niemca i pół-Austriaka) uważam za jak najbardziej udany i nie ukrywam, że z niecierpliwością wypatruję kolejnego spotkania ;).

Jest 1939 rok, nieuchronnie zbliża się wielka wojna o globalnym zasięgu. Liesel Meminger wraz z bratem i matką jadą pociągiem. Podczas podróży umiera jednak brat dziewczyny, a ta zostaje oddana do rodziny zastępczej – Rosy i Hansa Hubermannów, mieszkających w Molching. Nim jednak zostaje tam zawieziona, tuż po pogrzebie swego brata kradnie książkę – Podręcznik grabarza. Tak zaczyna się opowieść o tytułowej „Złodziejce książek”, spisana z perspektywy Śmierci.

Tu muszę wtrącić, że Śmierć to mężczyzna. Tak właściwie nie jest powiedziane wprost, że narrator to Ponury Żniwiarz z kosą, czy ktoś w ten deseń, jednak podczas lektury to się po prostu wie. To, że Śmierci Zusak nadał rodzaj męski wynika zapewne z kultury – w jęz. niemieckim Śmierć ma rodzaj męski: der Tod. Niemniej jednak nic a nic nie ujmuje to tej książce ;)

W swej opowieści ów poważny Zbieracz Dusz przedstawia nam szczegółowo historię Liesel, jej przyjaźni, kolejnych kradzieży książek, nieuchronnie zbliżającej się wojny… Tak naprawdę jednak, po lekturze książki można odnieść wrażenie, że tytułowa „Złodziejka książek”: tak naprawdę jest tylko tłem, opowieść zaś mówi o przyjaźni, cierpieniu, wspólnym przeżywaniu trudności, trosce, czy też odwadze.

Postaci Hubermannów, Żyda Maxa Vandenburga, młodego Rudego Steinera i jego licznej rodziny, burmistrza i jego żony – Ilsy Hermann, Adolfa Hitlera (znanego także jako „pan z kwadratowym wąsikiem”), a wreszcie samej Liesel Meminger – każde z nich jest tylko pionkiem w tej historii, w której wszystkie karty rozdaje narrator, choć sam nieraz jest zaskoczony biegiem zdarzeń.

Piękna, krzepiąca opowieść o tym, że nawet w trudnych czasach można znaleźć w innych wsparcie oraz że dzieci mają czasem o wiele zdrowsze podejście do życia niż dorośli. Przeczytajcie, dajcie Złodziejce ukraść tą książką trochę waszego czasu. Naprawdę warto!

Autor książki: Markus Zusak
Tytuł książki: Złodziejka książek
Tytuł oryginalny: The Book Thief
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Hanna Baltyn
Liczba stron: 495
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: literatura dziecięca/młodzieżowa
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 2005
Rok pierwszego polskiego wydania: 2008

Sprawdź także: