Książka

„Za zamkniętymi drzwiami” – B.A. Paris

Bywa, że dany tytuł przykuwa naszą uwagę podczas ekspozycji w witrynie księgarni. Bywa, że odkrywamy go przypadkiem w bibliotece. Bywa i tak, że to znajomi polecają lekturę, bo przypadła im do gustu. Cóż – tę książkę polecił mi (oraz milionom swoich czytelników) Remigiusz Mróz, mówiąc o niej w „O pisaniu: Na chłodno”.

Jack i Grace Angelowie stanowią idealna parę. Zgodni we wszystkim, jednakowo myślący – w oczach znajomych uchodzą za piękny przykład wspólnoty serc i myśli, godny podziwu i naśladowania. Nikt nie wie jednak, co dzieje się – zgodnie z tytułem – za zamkniętymi drzwiami ich równie idealnego domu.

W pewnym momencie odkrywamy drugie dno i cenę, ile tak naprawdę kosztuje idealny związek. A wtedy pozostaje nam jedynie z przerażeniem śledzić narrację – zarówno tę dotyczącą wydarzeń z „teraz”, jak i z „kiedyś”…

➡ Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

W swojej debiutanckiej powieści B.A. Paris porusza mocny i trudny temat. Nie bawi się zarazem w delikatne gierki czy lekkie nakreślanie sprawy – o nie, wpycha czytelnika w sam środek akcji, brutalnie zmuszając go do stawienia czoła niewygodnej rzeczywistości. To sprawia, że wykreowana przez nią wizja jest o wiele bardziej przerażająca, niż gdybyśmy odkrywali ją na spokojnie, przyzwyczajając się do coraz większej dawki zła.

Co przykuwa uwagę, to skrupulatnie sporządzone rysy osobowości poszczególnych bohaterów – Jacka, Grace, ale także np. jej siostry. Każda z tych postaci jest odrębną, zgoła odmienną od innych istotą, doskonale zilustrowaną przez autorkę, dzięki czemu o wiele łatwiej nam wczuć się w sytuację.

„Za zamkniętymi drzwiami” to intrygująca, choć nie ukrywam, że mocna lektura. Fani dobrych thrillerów powinni być nią zachwyceni, choć ostrzegam, że trudno ją szybko wyrzucić z pamięci…

„Za zamkniętymi drzwiami” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

Autor książki: B.A. Paris
Tytuł książki: Za zamkniętymi drzwiami
Tytuł oryginalny: Behind Closed Doors
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Janusz Ochab
Liczba stron: 304
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2016
Rok pierwszego polskiego wydania: 2017

Sprawdź także: