E-book

„Z jednym wyjątkiem” – Katarzyna Puzyńska

zjwAch, jak miło było znów wrócić do Lipowa! Przyznam szczerze, że stęskniłem się za tamtejszymi policjantami i od dawna wyczekiwałem premiery tego tomu. Tym razem Katarzyna Puzyńska zabiera nas w podróż nie tylko radiowozami, czarną fabią i niebieskim subaru, ale też… wehikulem czasu! Właśnie tak – bo akcja czwartego tomu toczy się aż w trzech stuleciach – od XIX do XXI wieku.

W swoim mieszkaniu w kolonii Żabie Doły zostaje znaleziona martwa staruszka. Tuż obok, na szachownicy, znajduje się rozpoczęta partia szachów. Na dodatek, nie wiedzieć czemu, na ciele kobiety znaleziono stosunkowo nowy, trudny do rozgryzienia tatuaż.

Czy Daniel Podgórski i Klemwntyna Kopp wraz z resztą funkcjonariuszy będą w stanie rozwikłać zagadkę? Co oznacza tatuaż? I co z tym wszystkim ma wspólnego dawny mistrz szachowy, Adolf Anderssen?

Intryga, z którą tym razem przyszło się zmierzyć Podgórskiemu, to wręcz majstersztyk. Nie przesadzam – uwielbiam kryminały (i nie tylko), w których rozwiązanie nie tylko odkrywamy na samym końcu, ale i jesteśmy nim szczerze zaskoczeni. A tak właśnie w tym przypadku jest.

Co mnie zaskoczyło na plus? Nie wiedziałem, że opis rozgrywki szachowej może być aż tak fascynujący – autentycznie gdybym miał pod ręką szachy, odwzorowywałbym z ciekawości całą grę. Niestety, m.in. w tramwajach się jeszcze szachownic nie dorobiliśmy ;) Czy coś mnie zaskoczyło na minus? Cóż… tak. Osobiście mimo wszystko polubiłem i Pawła i Janusza, a w tym tomie obaj panowie niestety zeszli na dalszy plan. Chętnie usłyszałbym też więcej o pobocznych bohaterach z poprzednich tomów – ja tam jestem ciekaw, co u Wiery, Kojarskich czy Alberta ;) Nijak to jednak nie ujmuje tej książce – uparcie będę podczas przesłuchań powtarzać, że to najlepsza powieść z cyklu o Lipowie i wszystko jest w niej idealne.

Z jednym wyjątkiem: Kasiu, za to zakończenie należy Ci się czarne pióro. Ty już wiesz, co mam na myśli ;)

Za udostępnienie e-booka do recenzji
gorąco dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

Autor książki: Katarzyna Puzyńska
Tytuł książki: Z jednym wyjątkiem
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 744
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2015

Sprawdź także: