Książka

„Wojny biblijne” – Martin J. Dougherty, Michael E. Haskew, Phyllis G. Jestice, Rob S. Rice

wojnybiblijnePodejrzewam, że tak jak i mnie, zastanawia Was ilość autorów i fakt, że każdy z nich ma drugie imię, które ukrywa za inicjałem ;) O wiele bardziej zastanawiająca i zaskakująca jest jednak treść napisanej przez nich książki – i to bez względu na to, jak bardzo na bieżąco jesteście z lekturą Pisma Świętego.

Książka ta stanowi bowiem nie tyle religijną interpretację starotestamentalnych bitew, ale jest wyważoną, historyczną, popartą źródłami próbą analizy opisanych w Starym Testamencie wojen. Autorzy próbują wskazać przyczyny i skutki potyczek, nakreślić tło i wydarzenia im towarzyszące, jednak – co nie powinno nikogo dziwić – w głównej mierze skupiają się na przebiegu bitew.

Znajdziemy tu zatem liczne, rzetelnie opisane wizualizacje działań armii izraelskiej i ich przeciwników oraz ujrzymy zdjęcia przedstawiające miejsca, w których walczono. Możemy także podziwiać reprodukcje obrazów oraz fotografie reliefów, przedstawiających opisywane wydarzenia. A przy okazji wchłoniemy sporą dawkę wiedzy: Skąd się wziął ten Dawid przeciwko Goliatowi i dlaczego walczył bez zbroi? Jaka jest geneza żydowskiego święta Chanuka? W jaki sposób Aleksander Wielki zdobył Tyr – miasto leżące na wyspie?

Odpowiedzi na te i inne pytania kryją się w Piśmie Świętym, zaś z pomocą tej książki można je w interesujący sposób przyswoić. Solidna lektura nie tylko dla pragnących zrozumieć wojenne opisy z Biblii, ale także dla każdego miłośnika opisów batalii i fanów kreatywnych strategii wojennych. Ostrzegam tylko – w paru miejscach napotkałem w książce błędy: raz dotyczy on nieścisłości w podaniu liczby Wielkich Sędziów (pięciu, ale parę linijek dalej już sześciu), innym razem na mapce pomylono miejscami dwa morza (i to tak dość znacznie), a trzeci zobaczycie poniżej…

WP_20160323_17_59_09_Pro

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Bellonau.

Autor książki: Martin J. Dougherty, Michael E. Haskew, Phyllis G. Jestice, Rob S. Rice
Tytuł książki: Wojny biblijne
Tytuł oryginalny: Battles of the Bible 1400 BC – AD 73: From AI to Masada
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Urszula Ruzik-Kulińska
Liczba stron: 296
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Historia
Forma: Esej / zbiór esejów
Rok pierwszego wydania: 2008
Rok pierwszego polskiego wydania: 2016

Sprawdź także: