Książka

„Wieża” – Ahsan Ridha Hassan

wieżaPrzyznam szczerze, że o autorze usłyszałem po raz pierwszy dopiero wtedy, gdy otrzymałem informację prasową na temat tejże książki. Podejrzewam zatem, że podobnie jak ja, nie znacie tej osoby, więc przybliżę najpierw, kim jest autor, a dopiero potem skupię się na jego debiutanckiej książce. Ahsan Ridha Hassan urodził się w 1988 roku w Bielsku-Białej i jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Śląskim. Co więcej jednak – jest to przedsiębiorca i założyciel serwisu Wydaje.pl, czyli największego w Polsce portalu do self-publishingu.

Pora zatem na kilka słów o „Wieży”. Jest to zbiór opowiadań utrzymanych w klimacie grozy. Zgodnie z sugestią na okładce – „Obiecujący debiut na miarę Neila Gaimana” – niestety, nie potwierdzę, ani nie zaprzeczę, gdyż lektura książek Gaimana wciąż przede mną… PRzyznam jednak, że Ahsan Ridha Hassan pisze w bardzo plastyczny sposób i posiada dość oryginalną wyobraźnię, której nie wahał się używać (ani może nawet chwilami nadwyrężać) podczas tworzenia tegoż zbioru. Wracając jednak do książki, zawiera ona pięć opowiadań:

  • Wieża
  • Pożerany 4.0
  • Robaczywy księżyc
  • Doppelgänger
  • Sądny dzień

Każde z nich na swój sposób skrywa pewną mroczną historię i zupełnie różni się od pozostałych czterech. Mamy zatem okazję poznać tytułową wieżę – budowlę istniejącą na granicy wyobraźni i rzeczywistości; współczesnego wilkołaka, krążącego po Katowicach; nekromantę, wskrzeszającego zmarłe osoby dla swoich niecnych celów; proces podobny do tego, jaki przeszedł Józef K, w książce napisanej przez Franza Kafkę, a także…. ducha Romana Polańskiego.

Każde z opowiadań ma zupełnie inne tempo, inną narrację, całkowicie odmiennych bohaterów, a mimo to całość czyta się nie tylko szybko, ale i z zapartym tchem, zastanawiając się, co będzie dalej. Nieco pokręcona fabuła, cały czas każąca nam zastanawiać się, w którym momencie opowiadania nastąpi „kulminacja grozy”, powinna przypaść do gustu wszystkim miłośnikom gatunku oraz osobom, które oczekują wrażeń :)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego gorąco dziękuję
Wydawnictwu Novae Res.

Autor książki: Ahsan Ridha Hassan
Tytuł książki: Wieża
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 384
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Literatura współczesna
Forma: Zbiór opowiadań/nowel
Rok pierwszego wydania: 2014

Sprawdź także: