Książka

„Wiem i potrafię… Lubię szkołę” – Marcin Przewoźniak

lubieszkoleBASIA:

Rok szkolny zaczął się już dwa miesiące temu. Wiele dzieci polubiło jej mury i atmosferę od razu, inni potrzebowali na to trochę więcej czasu, a niektórzy dalej nie są przekonani do tej instytucji. Tak to w życiu jest, że boimy się i przejmujemy rzeczami, sytuacjami, których nie znamy, które są dla nas nowe. Tak może być również ze szkołą – skoro jednak dziec będą tam spędzać wiele czasu, warto aby ją jednak polubiły.

Książeczka od Centrum Edukacji Dziecięcej, zatytułowana „Wiem i potrafię… Lubię szkołę” pozwala oswoić ten strach, wyjaśniając wiele rzeczy, sytuacji i praw, które panują w szkole. Autor podzielił tematycznie na 22 rozdziały to, co będzie dotyczyć pierwszoklasistów i nie tylko. Dowiadujemy się więc na początku ,jaka jest różnica miedzy przedszkolem a szkołą, jakie są prawa pierwszaków, zasady bezpieczeństwa, co jest najtrudniejsze. Dalej mamy kwestie, z którymi mogą się zetknąć – jak wybór kompana do ławki szkolnej, przezwiska, uwagi szkolne, czas w świetlicy, uczniowie ze starszych klas, szkolne figle, powiedzonka czy szkolne wycieczki.

wp_20161118_09_09_33_pro-1

Szkoła to jednak nie tylko lekcje, przerwy, wycieczki – klasa to przede wszystkim relacje z innymi. I o tym znajdziemy na kartach tej książki bardzo wiele. Zawiera ona mnóstwo praktycznych, a przy tym czasem zabawnych rad, czasem porównując też, jak było kiedyś. Wielu może bardzo pomóc w odnalezieniu się we wcale niełatwej zawiłości szkolnej. Poruszane tematy mogą być także świetną inspiracją na zajęcia na godzinę wychowawczą lub dla pań w świetlicy na tzw. „pogadankę”. Rodzice dzięki niej mogą być bardziej przygotowani na problemy, które mogą się pojawić.

Podane treści oddzielone są od siebie kolorowymi napisami, najważniejsze treści są pogrubione. Na każdej stronie znajduje się tematyczny obrazek lub adekwatne zdjęcie. Język dostosowany jest do grupy wiekowej, do jakiej skierowana jest książka – czyli od 6 lat. Proste, dosyć krótkie zdania, łatwe do przeczytania, nie zawierają górnolotnych słów trudnych do zrozumienia i zniechęcających do przeczytania. Wielu sześciolatków potrafiących już czytać może przeczytać ją samemu. Nawet autor zwraca się tdo czytelnika w taki sposób, jakby odbiorcą był uczeń.

Czytając tę książkę, nie da się nie polubić szkoły ;)

Serdecznie polecam!

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Centrum Edukacji Dziecięcej.

Autor książki: Marcin Przewoźniak
Tytuł książki: Wiem i potrafię… Lubię szkołę
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 48
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca
Forma: Poradnik
Rok pierwszego wydania: 2016

Sprawdź także: