Książka

„Wielka Magia. Odważ się żyć kreatywnie” – Elizabeth Gilbert

coverbigWiele książek o tematyce motywacyjno-rozwojowej jakoś do mnie nie przemawia. Nie trafił do mnie za bardzo „Sekret” Rhondy Byrne i siła przyciągania myśli, spode łba zerkam też na marketing wielopoziomowy, a jednak po „Wielką magię” Elizabeth Gilbert sięgnąłem i… dałem się oczarować. Dlaczego?

Książka ta wpadła w moje ręce dzięki siotrze Basi, mistrzyni w wyszukiwaniu wartościowych informacji – ona poleciła nam dobrą książkę, ja ją dla nas znalazłem. Autorka – Elizabeth Gilbert – znana jest głównie z „Jedz, módl się, kochaj”, uznawanego za światowy bestseller (a według niektórych za książkę nie dającą się w ogóle czytać). Napisała też recenzowanych niedawno przeze mnie, a czytanych w tym samym czasie „Ludzi z wysp” – gdyby nie ten fakt, pewnie zignorowałbym zupełnie ów poradnik. Tymczasem zabrałem się za czytanie i „Ludzie…” dość szybko poszli w odstawkę.

Gilbert sugeruje już w podtytule, by odważyć się żyć kreatywnie. Na suchej sugestii jednak nie poprzestaje, lecz popiera ją wieloma przykładami i pomysłami, przede wszystkim z własnego życia. Po wymianie wielu strachów, czyli powodów, dla których ludzie się boją, szybko przechodzi do poinformowania czytelników, jak wiele można w ten sposób stracić i jak wiele ona sama zyskała, pokonując swój strach, który towarzyszył jej od dzieciństwa.

Wydawać by się mogło, że zachęta do kreatywnego życia kierowana jest do wszystkich, ponieważ kreatywność to według Gilbert naturalna skłonność każdego człowieka. Książka jednak pisana jest przez zawodową pisarkę, dlatego przykłady dotyczą głownie branży pisarskiej. A jeszcze ściślej – głównie tych, którzy już piszą bądź zamierzają napisać swoją własną, pierwszą książkę. To nie znaczy, że inni powinni odpuścić sobie lekturę, o nie – wyżej wymienione osoby jednak odniosą z niej największą korzyść. Według Gilbert kreatywność nie tylko jest naturalna, jest także potrzebna każdemu z nas. Nie tylko w pracy, bo obarczanie jej obowiązkiem wyżywienia może wręcz ją zabić, ale w życiu codziennym, aby pełniej żyć.

Co jest wspaniałe, to fakt, że Elizabeth Gilbert nie podpiera się tylko wymyślni przykładami, ale przedstawiając różne wydarzenia z własnego życia jest o wiele bardziej wiarygodna niż ludzie rzucający oklepane anegdotki. Nie wszystkie rady autorki należy traktować jak przykazania – sam bym się do części z jej sugestii nigdy nie zastosował ;) Myślę jednak, że każdy, kto czuje się choć w minimalnym stopniu kreatywny (bądź wręcz przeciwnie), znajdzie dla siebie w tym poradniku garść drogowskazów, które może nie doprowadzą go bezpośrednio do sukcesu, ale z pewnością wskażą właściwy kierunek. Odkryjesz magię, gdy odważysz się żyć kreatywnie :)

Autor książki: Elizabeth Gilbert
Tytuł książki: Wielka Magia. Odważ się żyć kreatywnie
Tytuł oryginalny: Big Magic: Creative Living Beyond Fear
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Marzena Jóźwiak
Liczba stron: 336
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Nauki społeczne
Forma: Poradnik
Rok pierwszego wydania: 2015
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Sprawdź także: