Książka

„Wędrowiec” – Suren Cormudian

SC_S_cover_PL_front-1-686x1024PRZEMEK:

Od Uniwersum Metro 2033 zrobiłem sobie trochę przerwy, kiedy zatem trafiło do nas opowiadanie Glukhovsky’ego „Koniec drogi” (a z jego twórczością staram się być jak najbardziej na bieżąco) – zabrałem się także za lekturę kolejnej po „Dziedzictwie przodków” powieści Surena Cormudiana.

➡ „Wędrowiec” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Moskwa, 2033. Po Katastrofie ludzkość zeszła do metra i zajęła tamtejsze stacje – o czym wiedzą zresztą wszyscy, którzy przeczytali trylogię Glukhovsky’ego. I w tym właśnie świecie poznajemy stalkera Siergieja Minimalnego, zwanego Papiernikiem. Mieszka na Tulskiej, trudni się przynoszeniem z powierzchni książek – stąd i ksywka.

Nieoczekiwanie Siergiej staje się świadkiem niecodziennych wydarzeń, zaś na stacji pojawia się tajemniczy obcy mężczyzna, ktory nic nie mówi. Gdy Papiernik dochodzi z mężczyzną do porozumienia, ten informuje o nadchodzącym zagrożeniu. Stalker wraz z nieznajomym decydują się stawić czoła niebezpieczeństwu. Czy jednak zdołają pokonać czające się w metrze i poza nim zło?

To chyba pierwszy do tej pory czytany przeze mnie tom z Uniwersum Metro 2033, podczas lektury którego tak często wybuchałem śmiechem. Nie pamiętam już za bardzo „Dziedzictwa przodków” – bo czytałem je kilka lat temu – ale nie przypominam sobie, żeby wówczas tekst Surena Cormudiana aż tak emanował humorem. Naprawdę, w moim subiektywnym odczuciu Siergiej wraz ze swoim towarzyszem stanowią najzabawniejszy i najfajniejszy duet, jaki do tej pory znamy, który przeżył zagładę. Jak to mawiają: takich trzech, jak ich dwóch, to nie ma ani jednego ;)

➡ „Wędrowiec” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Bardzo miło było także wrócić na znany teren moskiewskiego metra i po raz kolejny czytac o Hanzie, Czwartej Rzeszy czy komunistach na Łubiance. Doprawdy, jeszcze trochę i schemat metra w Moskwie będę znać lepiej niż dwie warszawskie nitki ;)

„Wędrowiec” to moim zdaniem świetna pozycja dla osób, które nie miały so tej pory styczności z tą serią – zabawne dialogi i intrygująca fabuła powinny nie tylko się spodobać, ale i zachęcić do sięgnięcia po inne tytuły. Bo że jest to lektura obowiązkowa dla fanów Uniwersum, to sprawa oczywista.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Insignis.
„Wędrowiec” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Suren Cormudian
Tytuł książki: Wędrowiec
Język oryginalny: rosyjski
Tłumacz: Paweł Podmiotko
Liczba stron: 304
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Science fiction
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2010
Rok pierwszego polskiego wydania: 2018

Sprawdź także: