Książka

„W zwierciadle, niejasno” – Jostein Gaarder

wzwierciadleRozpoczyna się Boże Narodzenie, a wraz z nim czas radości. Niestety, nie dla wszystkich- mała Cecylia Skotbu spędza je w łóżku na piętrze, podczas gdy reszta rodziny świętuje w salonie na parterze. Dziewczynkę zmogła ciężka choroba i pomimo przyjmowanych przez nią zastrzyków, trudno doszukiwać się poprawy jej zdrowia.

W wigilijną noc dziewczynka budzi się nagle gwałtownie, słysząc w swoim pokoju nieznany jej dotąd głos. Rozgląda się i dostrzega anioła, który przedstawia się jako Ariel. Przez następne dni jej życia to właśnie on staje się najważniejszą osobą u jej boku. Cecylka podejmuje nawet pakt z Arielem – on wyjaśni jej tajemnice dotyczące nieba i aniołów, ona w zamian postara się przybliżyć mu „mechaniczne „aspekty ludzkiej egzystencji. Wszystkie ważniejsze informacje przekazane jej przez anioła dziewczynka skrupulatnie notuje w pamiętniku, będącym zbiorem, jak sama go nazwała, jej „osobistych zapisków”.

Ariel twierdzi z całą stanowczością, że ludzkie wyobrażenia o Bogu, niebie i aniołach są mylne, bowiem – jak podaje św. Paweł w „Hymnie o miłości”- teraz widzimy „w zwierciadle, niejasno”. Jak zatem jest naprawdę? Kim byli Adam i Ewa? Jak żyją aniołowie? Polecam przekonać się osobiście :-)

Autor książki: Jostein Gaarder
Tytuł książki: W zwierciadle, niejasno
Tytuł oryginalny: I et Speil, I en gåte
Język oryginalny: norweski
Tłumacz: Iwona Zimnicka
Liczba stron: 192
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Literatura dziecięca, młodzieżowa
Forma: Powieść

Sprawdź także: