Książka

„Uniewinnienie” – Dmitrij Bykow

bykowOd pewnego czasu ciągnie mnie do Rosji – przynajmniej literacko ;) Bo i Dmitry Glukhovsky ze swoim „Metro 2033” oraz „Witajcie w Rosji” już za mną, w planach Bułhakow i Suworow, a tu na rynku pojawiło się „Uniewinnienie” autorstwa Dmitrija Bykowa… Cóż miałem zrobić? Przeczytałem ;)

Związek Radziecki, lata 40-te XX wieku. Trwa Wielka Czystka – ówczesne elity zostają represjonowane, zsyłane do kołchozów na Syberii. Ich rodziny godzą się w bólu z faktem, że już więcej nie zobaczą swoich bliskich. Kiedy jednak mija dekada, w życiu niektórych rodzin pojawiają się sygnały ze strony owych skazańców. Przeżyli? Ale jak to? Czy ktoś może bawi się, dając złudne nadzieje?

Po wielu latach Wiaczesław Rogow – wnuk represjonowanego naukowca, Iwana Antonowicza Skałdina – postanawia za wszelką cenę rozgryźć zagadkę tajemniczych powrotów. Zebrane samodzielnie lub zdobyte od innych materiały mają dać odpowiedź na pytanie, czy ofiary Wielkiej Czystki mogły przeżyć, ale także – czy sam Skałdin mógł kontaktować się z rodziną.

Dmitrij Rogow w ciekawy sposób przedstawia realia ZSRR sprzed kilkudziesięciu lat. Równocześnie podsuwa czytelnikowi alternatywne wyjaśnienie Wielkiej Czystki, przy którym odpowiedź na pytanie „Czy miała ona jakikokwiek sens?” nie jest już tak jednoznacznie negatywna. Bo może, jak mawia stare porzekadło, w tym szaleństwie była metoda?

Sława Rogow wyrusza w podróż na Syberię, tropem dziadka, a my wraz z nim. Równie zaintrygowani, równie pełni nadziei, że wyprawa przyniesie jakikolwiek rezultat i nie okaże się zmarnowanyn czasem.

Lektura bowiem nie jest nim na pewno – fabuła na tyle intryguje samą swoją „nierealnością”, a zarazem minimalną dozą prawdopodobieństwa, że jako czytelnik byłem ogromnie ciekaw, do jakich wniosków dojdzie bohater. Ubierzcie się ciepło, weźcie sporo prowiantu, i Wy też wyruszcie w odległe rejony wraz z ekspedycją Rogowa.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.

Autor książki: Dmitrij Bykow
Tytuł książki: Uniewinnienie
Tytuł oryginalny: Оправдание
Język oryginalny: rosyjski
Tłumacz: Ewa Rojewska-Olejarczuk
Liczba stron: 320
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Historyczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2005
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Sprawdź także: