Książka

„Twórcza kradzież. 10 przykazań kreatywności” – Austin Kleon

ksiazka_632799_9788324665884_tworcza-kradziez-10-przykazan-kreatywnosPRZEMEK:

Muszę przyznać, że to książka z gatunku tych, które intrygują już samym tytułem. No, bo jak to? Twórcza kradzież? To przecież brzmi jak założenie z góry, że dobrze kraść, byle kreatywnie. Powiem więcej, w trakcie lektury dochodzi się do identycznych wniosków! O co zatem chodzi z tym niecnym procederem?

Pozwolę sobie przytoczyć słowa T.S. Eliota, zacytowane na samym początku książki:

„Niedojrzali poeci naśladują; dojrzali kradną; słabi poeci bezczeszczą to, co biorą, a dobrzy tworzą z tego coś lepszego, a przynajmniej innego. Dobry poeta spaja swój łup w pełne, wyjątkowe uczucie, na wskroś odmienne od tego, z czego go wyrwano”.

Żyjemy w czasach, w których oryginalność już dawno odeszła do lamusa – i to nie dlatego, że jesteśmy leniwi, o nie, po prostu doszliśmy jako społeczeństwo do tego etapu, w którym (niemal) nic nowego nie można już wymyślić. Żyjemy jednak, jak słusznie zauważa wiele osób, w tzw. „kulturze remiksu”. Trochę jak w tym króciutkim dowcipie – po przeczytaniu słownika każda książka jest tylko marnym remiksem ;)

Austin Kleon w swojej książeczce-manifeście wychodzi właśnie naprzeciw współczesnym artystom, przedstawiając – zgodnie z tytułem – 10 przykazań kreatywności. Stosowanie się do nich powinno sprawić, że przekujemy ową marność w sukces, w coś, co zainteresuje i zadziwi tłumy. Poprzez garść cytatów, szczyptę rysunków i trochę własnych zdań, autor wskazuje drogowskazy, którymi artysta powinien się kierować, by mądrze korzystać ze swojej kreatywności.

Muszę przyznać, że „Twórcza kradzież” to książeczka nietypowa. Mała, niepozorna, szybko się przyswaja jej treść, a jednak ma w sobie to „coś”, co pobudza do naprawdę twórczego działania, do rozwijania swoich umiejętności i wytwarzania produktu końcowego, który zadowoli nie tylko nas-artystów, ale i potencjalną widownię. Może zabrzmi to jak banał, ale po odłożeniu tej książeczki naprawdę miałem jedną, wielką ochotę siąść i pisać – i tak właśnie uczyniłem.

Jeśli zatem szukacie małego, szybkiego i skutecznego motywatora – sprawdźcie, czy i na Was „Twórcza kradzież” podziała podobnie ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Sensus.

Autor książki: Austin Kleon
Tytuł książki: Twórcza kradzież. 10 przykazań kreatywności
Tytuł oryginalny: Steal Like an Artist: 10 Things Nobody Told You About Being Creative
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Maksymilian Gutowski
Liczba stron: 144
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Popularnonaukowa
Forma: Poradnik
Rok pierwszego wydania: 2012
Rok pierwszego polskiego wydania: 2013

Sprawdź także: