Książka

„Trzeci klucz” – Jo Nesbø

harry-hole-tom-4-trzeci-klucz-b-iext48315261PRZEMEK:

Po nieco nazistowskiej historii, jaką Jo Nesbø opowiedział swoim czytelnikom w poprzednim tomie – „Czerwonym gardle” – tym razem znów skupiamy się na czasach współczesnych, kontynuując jednak wątki poboczne niezamknięte do tej pory.

➡ „Trzeci klucz” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Ktoś dokonał zuchwałego napadu na placówkę bankową, terroryzując pracowników, kradnąc sporą ilość gotówki i mordując jedną z pracownic. Całe zdarzenie nagrały kamery monitoringu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, jednak zamaskowany sprawca najpewniej znał ich rozmieszczenie – wszystko wskazuje na to, że nie popełnił absolutnie żadnego błędu. Ale czy na pewno? Sprawa trafia w ręce grupy dochodzeniowej, w skład której m.in. Wchodzi Harry Hole oraz Beatę Lonn – młoda kobieta, potrafiąca wręcz bezbłędnie odczytywać ludzkie zachowania, obdarzona pamięcią doskonałą. Czy wielokrotna analiza nagrań wideo może doprowadzić do rozwiązania sprawy?

Harry ma jednak jeszcze jeden, bardzo poważny powód do zmartwień. Przystał na propozycję swojej byłej kochanki i spotkał się z nią by tylko i wyłącznie porozmawiać i wyjaśnić kilka spraw. Nieoczekiwanie dzień później obudził się w swoim łóżku w fatalnym stanie, a kobieta została znaleziona martwa. Harry – jak na złość – nie pamięta absolutnie żadnego szczegóły z ostatniego wieczoru jej życia. Co się tam wydarzyło? I co z obecną partnerką Harry’ego, która wyjechała z synem do Rosji? Życie prywatne zaczyna się robić równie skomplikowane, jak prowadzone przez policję dochodzenie…

➡ „Trzeci klucz” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Bardzo podobał mi się ten tom cyklu o Harrym Hole. Trudno jednoznacznie leżeć, czyja to zasługa – ale myślę, że na pewno wpływ na to miała kontynuacja wątków związanych z Tomem Waalerem, Anną Betsen czy Ellen. Bardzo oryginalnie Jo Nesbø wprowadził tez czytelników w fabułę tego tomu – już przez pierwsze rozdziały dałem się wykiwać ;) nie zdradzę jak, by nie psuć Wam zabawy, ale… chapeau bas, panie Nesbø!

„Trzeci klucz” to solidny kryminał, w którym nie tylko (a może nawet: także) Harry Hole nie raz Was zaskoczy. Ja absolutnie nie żałuję lektury i myślę, że i Wy będziecie tego samego zdania. Zresztą – przekonajcie się sami ;)

„Trzeci klucz” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Jo Nesbø
Tytuł książki: Trzeci klucz
Tytuł oryginalny: Sorgenfri
Język oryginalny: norweski
Tłumacz: Iwona Zimnicka
Liczba stron: 432
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2002
Rok pierwszego polskiego wydania: 2007

Sprawdź także: