Książka

„Trafny wybór” – Joanne Kathleen Rowling

jkrowlingMaleńkie miasteczko Pagford w Wielkiej Brytanii żyje niemal sielankowo, gdy nagle z powodu zawału umiera jeden z radnych – Barry Fairbrother. To nieoczekiwane wydarzenie nie tylko burzy spokój mieszkańców w związku z nadchodzącymi z tego powodu wyborami uzupełniającymi, ale wręcz wywołuje wojnę na wielu frontach: nastraja dzieci przeciwko rodzicom, bogatych przeciwko biednym, żony przeciw mężom… Skala „zniszczeń” jest ogromna, a nad przelewaną krwią wciąż wisi „duch Barry’ego Fairbrothera”.

Do walki o miejsce w radzie staje trzech kandydatów, między innymi aktualny dyrektor lokalnej szkoły oraz syn urzędującego radnego. Każdemu z nich zależy na zwycięstwie z innego powodu, każdy też skrywa pewne sekrety, które w najmniej odpowiednim momencie mogą wyjść na jaw, dolewając oliwy do ognia…

Po bestsellerowej serii o Harrym Potterze J.K. Rowling tą powieścią udowadnia, żę wciąż wiele fascynujących historii tkwi w jej wyobraźni. Pełna czarnego humoru, nie obliczalności i zemsty opowieść o mieszkańcach Pagford z pewnością jest jednym z argumentów, że Rowling nie wypaliła się zawodowo ani nie jest ograniczona tematycznie.

Słyszałem kiedyś, że prawdziwy twórca tekstów potrafi tak pisać, by strzelba zamieszczona w pierwszym rozdziale wypaliła znienacka gdzieś pod koniec książki. Cóż, u Rowling jest pewien substytut takowej strzelby, dzięki czemu książka ta jest jeszcze bardziej nieliniowa. Zresztą – sprawdźcie sami ;) Idealna lektura przed nadchodzącymi wyborami ;)

Autor książki: Joanne K. Rowling
Tytuł książki: Trafny wybór
Tytuł oryginalny: The Casual Vacancy
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Anna Gralak
Liczba stron: 512
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Literatura współczesna zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2012
Rok pierwszego polskiego wydania: 2012

Sprawdź także: