Książka

„To MY dzieci świata” – Eliza Piotrowska

BASIA:

Iga i Gutek wybierają się w podróż, aby poznać dzieci z różnych części świata. Iga jest ciekawa, jak wyglądają, jak się bawią, co lubią jeść. Gutek ma ochotę polatać samolotem, popływać łodzią i jeździć na wielbłądzie. Biorą ze sobą trochę ubrań oraz przypadkiem swojego psa Globusa i wyruszają. Pierwszym krajem, jaki odwiedzają, jest Anglia. Tutaj, jak zresztą na każdej stronie, widać najbardziej charakterystyczne elementy państwa. W przypadku Anglii w tle majaczy Big Ben, po ulicy jedzie piętrowy, czerwony autobus. Na ławce siedzi brytyjska królowa, a wszyscy trzymają w dłoniach parasole z racji deszczowej, angielskiej pogody. Na każdej stronie są też dymki dialogowe, po części po polsku, komentujące sytuację lub zwyczaj, po części zaś w języku danego kraju, np. przywitanie jako kolejny element edukacyjny. Inne odwiedzane kraje to Egipt, Kenia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Meksyk, Madagaskar, Japonia, Arktyka, Chorwacja. Przemierzają wszystkie kontynenty. We Francji jedzą croissanty, w Hiszpanii tańczą flamenco, w Egipcie podziwiają piramidy – to takie dosyć oczywiste, sporo się jednak można przy okazji nauczyć – na przykład tego, że Chiny są stolica ping-ponga, albo że bumerang wymyślili aborygeni.

➡ „To MY dzieci świata” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Kiedy wracają do domu, to mają mnóstwo rzeczy do opowiedzenia – w tym to najważniejsze zdanie: Oni są tacy, jak my, tylko inaczej wyglądają.

Dymki dialogowe jako tekst książki o dzieciach z całego świata, w którym przekazują sobie pewne cechy kraju, są genialnym zabiegiem. Czytając ją pierwszy raz czułam dosyć duży niedosyt. Pytałam siebie w głowie, czemu nie napisali o tym, i o tamtym, czemu to pominęli, i to, i jeszcze o tamtym zapomnieli wspomnieć… A potem popukałam się w czoło. To jest książka dla dzieci o dzieciach z innych krajów. Obrazek i te kilka zdań mają być podstawą, tłem i inspiracją do dalszej rozmowy z dzieckiem. Jeśli jest ono ciekawe, można zacząć od tej książki, a potem poszukać innej, następnie może pogłębiać wiedzę w innych miejscach, takich jak muzeum, warsztaty, wystawy, a może o w podróży, żeby sprawdzić wszystko na własne oczy i uszy.

Polecamy serdecznie :)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Centrum Edukacji Dziecięcej.

„To MY dzieci świata” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Eliza Piotrowska
Tytuł książki: To MY dzieci świata
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 64
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca
Rok pierwszego wydania: 2018

Sprawdź także: