Książka

„Tajemnicza śmierć Marianny Biel” – Marta Matyszczak

mariannaPRZEMEK:

Marta Matyszczak to kolejna postać, która od recenzowania książek dość sprawnie przeszłą do ich pisania. Na co dzień tworząc Kawiarenkę Kryminalną, postanowiła spróbować swoich sił także po drugiej stronie barykady – jak łatwo się domyślić, pisząc kryminał. Jak wypadł jej debiut?

Na to pytanie odpowiem za chwilę, najpierw skupmy się na fabule. W jednym z chorzowskich familoków, a ściślej w jego piwnicy, zostają odnalezione zwłoki wiekowej już aktorki, gwiazdy lokalnego teatru. O ile policja jest generalnie zdania, że to nieszczęśliwy wypadek, kilka postaci jest odmiennego zdania. Ściślej – Róża Kwiatkowska, dziennikarka mieszkająca w tejże kamienicy, Szymon Solański – prywatny detektyw, dawny znajomy Róży oraz… pies Gucio, świeżo przygarnięty przez Szymona ze schroniska. Tylko czy ta trójka zdoła dociec prawdy? Czy psi węch, dziennikarskie kontakty i detektywistyczne sztuczki wystarczą, by odkryć prawdę – jakakolwiek by ona nie była?
➡ Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Odpowiadając zatem – ta książka jest genialna! To naprawdę świetnie skrojona komedia kryminalna, czy raczej bardzo humorystyczny kryminał – bo jednak sprawa jest dość poważna. Marta Matyszczak zastosowała swoją drogą bardzo interesujący zabieg, decydując się na przerzucanie naracji. I tak, czasem obserwujemy wraz z bezosobowym, wszechwiedzącym narratorem poczynania wszystkich bohaterów (a mówiąc „wszystkich” mam na myśli wszystkie rodziny z familoka i nie tylko), a czasem wcielamy się w – uwaga – psa Gucia! Ten pomysł jest fantastyczny, naprawdę interesująco czyta się części pisane z perspektywy czworonoga, który niekiedy nie pojmuje zachowania ludzi, a innym razem o wiele szybciej dostrzega to, czego ludzkie zmysły nie ogarniają. Chylę czoła i gratuluję stworzenia tak ważnego bohatera, nie będącego człowiekiem – Gucia nie da się nie polubić, po prostu się nie da! ;)

„Tajemnicza śmierć Marianny Biel” to nie tylko udany debiut literacki Marty Matyszczak – to także przezabawna, a zarazem intrygująca lektura, bogata w śląską gwarę oraz historie związane z Chorzowem. Jeśli szukacie lekkiej, przyjemnej książki w sam raz na wakacje – oto lektura dla Was :) Spieszę swoją drogą donieść, że już 13 września ukażę się „Zbrodnia nad urwiskiem” – kolejny tom z Guciem w roli głównej ;) Ja już się nie mogę doczekać!


SPRAWDŹ INNE KSIĄŻKI TEJ AUTORKI:
Kryminały pod psem
Tajemnicza śmierć Marianny Biel
Recenzja
Gdzie kupić?
Zbrodnia nad urwiskiem
Recenzja
Gdzie kupić?
Strzały nad jeziorem
Recenzja
Gdzie kupić?
Zło czai się na szczycie
Recenzja
Gdzie kupić?
Morderstwo w hotelu Kattowitz
Recenzja
Gdzie kupić?
Trup w sanatorium
Recenzja
Gdzie kupić?
Wypocznij i zgiń
Recenzja
Gdzie kupić?

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Dolnośląśkiemu.

Autor książki: Marta Matyszczak
Tytuł książki: Tajemnicza śmierć Marianny Biel
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 304
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2017

Sprawdź także: