Książka

„Szukając Alaski” – John Green

szukajacalaskiŻyjący „pod kloszem” rodziców Miles decyduje się na rozpoczęcie nauki w szkole internatem w Alabamie, z dala od domu. Chce nie tylko oderwać się od rodziców, ale też odnaleźć siebie. Od zawsze zafascynowany ostatnimi słowami, wypowiadanymi przed śmiercią przez znane postaci, jako argument przytacza swojemu ojcu słowa, które miał wyrzec François Rabelais: „Udaję się na poszukiwanie Wielkiego Być Może”.

W szkole poznaje Chipa Martina, który każe nazywać siebie „Pułkownikiem” oraz pociągającą, nieco tajemniczą dziewczynę o intrygującym imieniu, Alaskę Young. Sam Miles otrzymuje szybko własną ksywkę – Klucha. We trójkę stanowią udaną paczkę, razem z paroma innymi przyjaciółmi spędzając czas i zakuwając do egzaminów, wolne chwile zaś uprzyjemniając sobie papierosami, związkami a także robieniem dowcipów dyrektorowi placówki.

Kiedy pewnego dnia dyrektor ogłasza, że Alaska zginęła w wypadku, obaj nie mogą w to uwierzyć – tym bardziej, że widzieli się z nią jeszcze kilkanaście godzin temu. Pułkownik, Klucha i ich przyjaciele postanawiają nie tylko odnaleźć Alaskę – która ich zdaniem nadal żyje, choć policja uważa inaczej – ale też upamiętnić tę niesamowitą dziewczynę, decydując się na najbardziej odjazdowy dowcip w historii szkoły, wymyślony rzekomo dawno temu przez Alaskę, ale jak dotąd nie wprowadzony w życie.

„Szukając Alaski” to pełna optymizmu i humoru debiutancka powieść Johna Greena. Osobiście jestem pod ogromnym wrażeniem – niełatwo napisać opowieść o buntownikach, w której aż kipi od (u)śmiechu, w której nie sposób nie polubić od razu bohaterów, nawet jeśli są „odrobinę” nietypowi. Green zdecydowanie zasługuje na bycie wliczonym w poczet zdolnych pisarzy młodzieżowych, a jego książki mogłyby nawet śmiało trafić do kanonu lektur w gimnazjum – co nie znaczy, że starszy czytelnik z nich nic nie wyciągnie. Wręcz przeciwnie – z radością wróci do czasów młodości, co zresztą uczyniłem ;)

Autor książki: John Green
Tytuł książki: Szukając Alaski
Tytuł oryginalny: Looking for Alaska
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Anna Sak
Liczba stron: 320
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Literatura dziecięca/młodzieżowa
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2005
Rok pierwszego polskiego wydania: 2007

Sprawdź także: