Książka

„Sztuki i sztuczki” – Marta Reich

sztukiisztuczkiPRZEMEK:

Długo wyczekiwałem kolejnego – po „Morderstwie i całej reszcie” – grubaśnego tomu, opowiadającego o kryminalnych perypetiach Poli Białohorskiej, redaktorki magazynu „Madame”. Wiele radości sprawiła mi wiadomość, że jego premiera zaplanowana jest na odbywające się w ten weekend Warszawskie Targi Książki, jeszcze więcej – fakt, że mogłem ów tytuł objąć patronatem medialnym. Siadłem zatem jak najszybciej do lektury, zaintrygowany, co tym razem Marta Reich zgotowała swoim czytelnikom. I Poli, oczywiście ;)

Do naszej dziennikarski niespodziewanie zgłasza się Izabela Zawilska, bardzo znana aktorka, by nie rzec celebrytka, obecnie przygotowująca się do roli Ofelii w „Hamlecie” Szekspira w jednym z warszawskich teatrów. Oficjalnie Pola ma napisać artykuł o życiu i sławie aktorki, nieoficjalnie – przebywając wraz z nią w teatrze spróbować ustalić, kto i dlaczego źle życzy Zawilskiej, podsyłając jej non stop anonimy.

Kiedy Pola uznaje, że sprawa ją zdecydowanie przerasta, delikatnie daje o tym znać zaprzyjaźnionemu funkcjonariuszowi policji. Wkrótce po tym kobieta zostaje zamordowana w strzelaninie w centrum Warszawy. Co więcej – nie jest jedyną ofiarą… Tych zaczyna w zatrważającym tempie przybywać, choć ani policja, ani prowadząca prywatne dochodzenie Pola nie są w stanie odkryć żadnego sensownego tropu, mogącego prowadzić do rozwikłania „sprawy Zawilskiej”.

Nakładając na to wszystko sytuacje rodzinne bohaterów, ewentualne motywy, jakimi mogli się kierować oraz zawiłości w życiu osobistym Poli, otrzymujemy pełną napięcia i nieustannej akcji historię nie tyle z trupem w tle, co z kilkoma – i to niemal w roli głównej. Dodajmy do tego teatralny światek, animozje między aktorami, uczucia religijne oraz grupę przestępczą, a otrzymamy… niemal osiemset (!) stron rewelacyjnego kryminału, który z pewnością wgniecie Was w fotel i pozostawi w nim na wiele godzin.

Marta Reich po raz kolejny sprawiła, że Pola Białohorska przeistoczyła się w oczach pozostałych postaci (a może i niektórych czytelników?) z kobiety sprawiającej wrażenie wypacykowanej, nadętej dziennikareczki jakiegoś kolorowego szmatławca w rasową dziennikarkę śledczą z krwi i kości, nie bojącą się trudnych ludzi, tematów ani warunków. Bez względu na to, jaką cenę przyjdzie jej zapłacić w życiu osobistym, angażującą się w pełni w aktualną sprawę. A przy tym wszystkim tak sympatyczną, że nie sposób nie polubić Poli – i nie czekać teraz na kolejny, nomen omen wypasiony tom, z kolejną zawiłą sprawą (choć tym razem bez Zawilskiej zapewne).

Cóż, ja już czekam i najpewniej zacznę wkrótce stalkować autorkę, wypytując o ciąg dalszy… ;)

Premiera książki: 20.05.2017
Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Oficynka.

Autor książki: Marta Reich
Tytuł książki: Sztuki i sztuczki
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 794
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2017

Sprawdź także: