Książka, Polecane

„Szczypta magii” – Michelle Harrison

Oceniając po tytule i okładce – myślałam, że to fantastyka. Magia jest tu jednak bardziej pretekstem i tłem, nie przenika wszystkiego, jak np. w „Harrym Potterze…”. Im dalej w strony, tym bardziej zostajemy wciągnięci w niesamowitą, bardzo oczyszczającą przygodę.

Betty – średnią z trzech sióstr Wspacznych – poznajemy w jej urodziny. Ma ona wielką ochotę na wyprawę, by przeżyć przygodę. Nastolatka o podróżach marzy już od dawna i nareszcie nadarza się okazja, bo dzisiaj wszędzie kręci się więcej ludzi, a więc łatwiej się ukryć w tłumie. Szczególnie przed wścibską babcią, jedyną opiekunką trzech sióstr. Betty zabiera ze sobą młodszą siostrę Charlie i razem z innymi wskakują do łodzi przewozowej, która zabierze ich na inną wyspę.

Niestety ich plan krzyżuje babcia, która pojawia się znikąd. W drodze do domu, podczas kłótni z Betti, babcia obiecuje im rozmowę o tym, dlaczego jest taka przewrażliwiona na wszelkie dalsze wyprawy. Dziewczyny dowiadują się tajemniczej historii swojej rodziny. Od niezwykłej, ale i przykrej wiedzy, kręci im się w głowie. Magiczne przedmioty i obarczone klątwą życie. Najstarsza Fliss jakby się już pogodziła z uwięzieniem na wyspie, na której stoi ich dom. Betti ma jednak w sobie niesamowicie dużo buntu i determinacji, które pakują wszystkie trzy, a także kilka innych osób w kłopoty. Siostry próbują złamać ograniczający je zły czar. Przeżywają przygody – nie tak je sobie jednak wyobrażały. Czy uda im się zdjąć rodzinną klątwę? Czy już zawsze będą więźniami wyspy? I najważniejsze: czy przeżyją?


➡ Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Powieść dla młodzieży. Porusza wiele kluczowych dla tego wieku tematów. Oprócz oklepanej przyjaźni i miłości, bardzo podobały mi się wątki o ostrożności, zaufaniu innym. Wspaniale pokazane jest także, że każda decyzja niesie za sobą skutek.

Akcja, choć wartka, nie leci na łeb, na szyję, a bohaterowie myślą. Dziewczyny z czasem uczą się wyciągać wnioski i zastanawiać się przed kolejnym ruchem. Bohaterowie zmieniają się na przewracanych coraz szybciej stronach. Dobra dynamika fabuły. Rozpoczęcie z przytupem, a potem rozwijająca się i stale przyspieszająca akcja. Miejscami bardzo trzyma w napięciu. Czytałam tę powieść z wielką przyjemnością! Chciałabym, aby i moje dzieci, albo przynajmniej córka, również tak dobrze, jak ja, się przy niej bawiły – dlatego nie pozostaje mi nic innego, jak pozostawić ją w domowej biblioteczce.

Jak czytamy w podziękowaniu, autorka pisała tę książkę jako formę terapii po stracie rodziców. Wątek relacji rodzinnych jest świetnie poprowadzony. Przez to, że dziewczyny nie mają mamy, a związek z tatą najlepiej określić jako „to skomplikowane”, czytając niejako zmuszamy się do refleksji nad swoimi relacjami z rodzicami. Analogicznie: więzi sióstr nakłaniają nas do myślenia o rodzeństwie.

Istne podróże w czasie.

Polecamy serdecznie!

Premiera książki: 11.03.2020
Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Literackiemu.

„Szczypta magii” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

Autor książki: Michelle Harrison
Tytuł książki: Szczypta magii
Tytuł oryginalny: A Pinch of Magic
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Łuksz Małecki
Liczba stron: 200
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura młodzieżowa
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2019
Rok pierwszego polskiego wydania: 2020

Sprawdź także: