Książka

„Syn” – Jo Nesbø

syn-b-iext25239117To nie pierwszy raz, kiedy w moje ręce trafia książka autorstwa Jo Nesbø. Ba – właściwie to moja przygoda z tym autorem nawet nei zaczęłą się od książki. Najpierw bowiem w 2013 roku obejrzałem film „Łowcy głów” (Hodejegerne) [2011] z Akselem Hennie’em i (bardziej znanym) Nikojalem Coster-Waldau. Dopiero wtedy odkryłem, że powstał on na podstawie książki Jo Nesbø – autora, którego nazwisko kompletnie nic mi nie mówiło. I którego „Łowców głów” do tej pory nie udało mi się przeczytać (ale zamierzam, zamierzam!). A jak już przy filmach związanych z tym pisarzem jesteśmy, to w tym samym (tj. 2011) roku zekranizowano także jedno z jego opowiadań pt. „Jackpot”, rok temu powstała filmowa wersja pierwszego tomu jego książki dla dzieci „Doktor Proktor i proszek pierdzioszek”, zaś w tym roku premierę ma mieć „Pierwszy śnieg”, czyli… siódmy tom przygód Harry’ego Hole. Czemu nie zaczną od pierwszego? Dobre pytanie.

Wracając jednak do książek, postanowiłem czytać (we właściwej kolejności) właśnie kryminały z Harrym Hole, w tym „Karaluchy” w rewelacyjnej oprawie dźwiękowej od Audioteki. Z powodów, których już nie pamiętam, przerwałem czytanie serii gdzieś po trzecim czy czwartym tomie, więc prędzej czy później czeka mnie znalezienie po prostu czasu, żeby wszystkie tomy „machnąć” za jednym razem – tak jak uwielbiam :) W międzyczasie Nesbø napisał osobną książkę zatytułowaną „Syn” oraz w tym roku kolejną, „Krew na śniegu„. I to właśnie „Syn” w końcu trafił w moje łapki, a ja ochoczo pochłonąłem opowieść.

Sonny Lofthus siedzi zamknięty w najpilniej strzeżonym więzieniu w Oslo. Ponieważ jest neutralny i nieszkodliwy, szybko zyskuje u więźniów rolę ich powiernika – zawsze wysłucha ich zwierzeń i udzieli swojego błogosławieństwa. Chodzą pogłoski, że Sonny w zamian za dostawy narkotyków przyznaje się do zbrodni popełnionych przez innych, ale nikt pewności nie ma.

Dawniej Sonny wiódł szczęśliwe, rodzinne życie. Jego świat legł jednak w gruzach z chwilą, gdy jego ojciec – zasłużony policjant – został oskarżony o korupcję i bycie „kretem” działającym na zlecenie mafii, po czym popełnił samobójstwo. Nieoczekiwanie podczas jednej z więziennych „spowiedzi” młody Lofthus dowiaduje się pewnych informacji na temat wydarzeń związanych ze śmiercią ojca. To powoduje, że chłopak postanawia uciec z więzienia i szukać prawdy. Za wszelką cenę.

Cóż – nie będzie zaskoczeniem, jeśli powiem, że Nesbø i tym razem trzyma czytelników w napięciu. Z jednej strony kibicujemy Lofthusowi w jego ucieczce z więzienia, szukaniu prawdy i zemście. Z drugiej, trzymamy kciuki za policjantów, próbujących schwytać uciekiniera, a zarazem sami jesteśmy ciekawi – gdzie leży prawda i jaki ma kolor? Ten kryminał, mający także znamiona thrillera, wprowadza nas na naprawdę wysokie obroty, ale… trochę wolno się rozkręca. Z początku niemal błądzimy po omacku, poznajemy kolejne postaci, nie mając pojęcia, co je ze sobą łączy (bo w tamtej chwili kompletnie nic), fabuła natomiast sprawia wrażenie, jakby stała w korku przed bramką do poboru opłat na autostradzie. Czekamy, wleczemy się, ale jak już miniemy bramkę, to zaczynamy pędzić na łeb, na szyję, niczym rollercoaster. A wtedy zaczyna się prawdziwa zabawa!

Także jeśli odpychają Was pierwsze strony „Syna”, nie dajcie się zrazić, tylko – jeśli trzeba – zmuście się, by czytać dalej. Zapewniam, że po skończeniu lektury nie będziecie tego żałować ani przez sekundę :)

Autor książki: Jo Nesbø
Tytuł książki: Syn
Tytuł oryginalny: Sønner
Język oryginalny: norweski
Tłumacz: Iwona Zimnicka
Liczba stron: 432
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2014
Rok pierwszego polskiego wydania: 2014

Sprawdź także: