Książka

„SuperBetter” – Jane McGonigal

superbetterPRZEMEK:

Pierwszy raz spotkałem się z „Grywalizacją” za sprawą książki Pawła Tkaczyka pod tymże tytułem. Zjawisko to (czy może proces) zainteresowało mnie na tyle, że kilkakrotnie próbowałem na sobie motywowania za pomocą mechanizmów znanych z gier – że wspomnę choćby znane większośći z Was zapewne Duolingo, zachęcające do rywalizowania ze znajomymi Endomondo, czy też mało znaną, a bardzo pomysłową aplikację Habitica (mnie znaną jeszcze jako HabitRPG i – jak łatwo się domyśleć – imitującą grę z gatunku RPG, toczącą się w naszym życiu). Kiedy zatem dowiedziałem się o premierze książki „SuperBetter”, opisującej grę działającą w podobny sposób, stworzoną przez Jane McGonigal, lektura książki nie wiązała się w moim przypadku z pytaniem „czy?”, a „kiedy?” ją przeczytam. I odpowiedzią: „jak najszybciej” ;)

Ponieważ jest to książka w pewnym sensie naukowa – a w każdym razie pozytywny wpływ mechanizmu gier na nasze życie został niejednokrotnie udowodniony naukowo – autorka zaczyna od części merytorycznej, skupiając się na tym, dlaczego gry nas rozwijają, co w nich powoduje, że odczuwamy takie, a nie inne emocje bądź podejmujemy konkretne działania. Bez przebrnięcia prez te rozdziały – choć nie powinny Was ani trochę znużyć nie możemy powędrować dalej, by wykreować własną grę czy też podjąć tę zaproponowaną na poszczególnych stornach przez Jane McGonigal.

Kilkadziesiąt zadań przygotowanych przez autorkę, rozporoszonych na łamach książki nie tylko zachęca do działania, ale także powoli wtłacza nasz umysł na zupełnie inne tory myślenia, sprawiając, że zaczynamy coraz więcej spraw postrzegać w kategorii wyzwań i gier, które możemy rozgrywać ze sobą samym. No, właściwie to nie ze sobą, a z własnym życiem, losem, szczęściem, ambicją… długo by wymieniać, ale chyba wszyzstko jest możliwe do zgrywalizowania ;) A z poradnikiem nie powinno nam to przysporzyć większego problemu – autorka kładzie też duży nacisk na to, by zadania, jakie sobie stawiamy w naszej życiowej grze, obejmowały różne aspekty: fizyczny, psychiczny, społeczny, zdrowotny… to sprawia, że zadbamy o siebie całościowo i z pewnością „wygramy nasze życie”.

Bez względu na to, czy tematyka grywalizacji (lub gamifikacji, bo i z takim terminem się spotkałem) jest Wam daleka czy bliska – dajcie szansę Jane McGonagal sprawić, by „SuperBetter” odmieniło Wasze życie. Na superlepsze, rzecz jasna ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Czarna Owca.

Autor książki: Jane McGonigal
Tytuł książki: SuperBetter. Życie to gra, naucz się wygrywać
Tytuł oryginalny: SuperBetter. A Revolutionary Approach To Getting Stronger, Happier, Braver And More Resilient – Powered By The Science Of Games
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Ewa Kaniowska
Liczba stron: 480
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Nauki społeczne
Forma: Poradnik
Rok pierwszego wydania: 2015
Rok pierwszego polskiego wydania: 2017

Sprawdź także: