Książka

„Strzały nad jeziorem” – Marta Matyszczak

16d9d7e348e449db541a20f5293c0b5465158172PRZEMEK:

Kiedy po dość krótkim okresie czasu od premiery pierwszego tomu serii „Kryminał pod psem” nieoczekiwanie na rynek trafiła kontynuacja przygód Szymona Solańskiego, Róży, Gucia i reszty ferajny, zastanawiałem się szczerze, czy to aby nie za szybko. Ścisłej: czy Marta Maruszczak zdoła dotrzymać dalej narzucone sobie tempo, by nie zawieść oczekujących następnego tomu fanów. Tymczasem już za chwileczkę, już za momencik na rynku pojawi się trzecia książka, a mnie nie pozostaje (szczęśliwie) nic innego, jak – nomen omen – odszczekać swoje wątpliwości. Hau, hau! ;)

Szymon i Gucio mają się dobrze. Ba, to mało powiedziane! Po wydarzeniach opisanych w „Zbrodni nad urwiskiem” trochę się u nich pozmieniało – na plus oczywiście. Nieoczekiwanie ich sielankowy spokój burzy telefon od Róży Kwiatkowskiej – kobieta przebywając na wczasach w Barlinku zostaje niesłusznie oskarżona o morderstwo i zamknięta w lokalnym areszcie.

Ekipa biura detektywistycznego Solan przyjeżdża na miejsce by nie tylko wpłacić kaucję za Różę i zwrócić jej wolność, ale także rozwikłać zagadkę – skoro nie ona, to kto w takim razie zabił profesora Andrzeja Siudka? I dlaczego? Możliwości jest wiele – począwszy na byłej żonie, poprzez zazdrosną archeolożkę, na lokalnym kieszonkowcu czy parze niemieckich emerytów kończąc. Gdzie leży prawda i jaki ma odcień?


➡ Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Marta Matyszczak po raz kolejny udowadnia, że z wymyślonymi przez siebie intrygami doskonale dopasowuje się w polską ligę kryminalistów. Nie ma tu miejsca na przypadek czy drogę na skróty, o nie – do rozwiązania śledztwa trzeba mieć sporo cierpliwości, dużo kreatywności i… nosa. Jak pies Gucio.

Nadal jestem pod ogromnym wrażeniem tego, w jak zgrabny sposób akcja prześladuje z perspektywy Szymona w jednej części rozdziału na… postrzeganie świata z perspektywy właśnie Gucia. Bywa zabawnie, bywa bardzo filozoficznie, ukazując z oddali naszą ludzką, nieraz ułomną naturę. W ogólnym rozrachunku jednak duet bohaterów doskonale odzwierciedla powiedzenie, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. I odwrotnie.

I choć do premiery jeszcze miesiąc, bo ta nastąpi 28.02., to zapewniam Was – jest na co czekać. I jestem przekonany, że Marta Matyszczak wraz z trzecim tomem jeszcze nie postawiła ostatniej kropki. Na szczęście ;)


SPRAWDŹ INNE KSIĄŻKI TEJ AUTORKI:
Kryminały pod psem
Tajemnicza śmierć Marianny Biel
Recenzja
Gdzie kupić?
Zbrodnia nad urwiskiem
Recenzja
Gdzie kupić?
Strzały nad jeziorem
Recenzja
Gdzie kupić?
Zło czai się na szczycie
Recenzja
Gdzie kupić?
Morderstwo w hotelu Kattowitz
Recenzja
Gdzie kupić?
Trup w sanatorium
Recenzja
Gdzie kupić?
Wypocznij i zgiń
Recenzja
Gdzie kupić?

Premiera książki: 28.02.2018
Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Dolnośląskiemu.

Autor książki: Marta Matyszczak
Tytuł książki: Strzały nad jeziorem
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 304
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2018

Sprawdź także: