Książka

„Spokój duszy” – Camilla Grebe, Åsa Träff

spokoj-duszyMożna odnieść wrażenie, że „tradycyjne” kryminały, w których główny bohater to typowy gliniarz, odchodzą do lamusa. Jedni wprowadzają postać profilera, inni antropologa sądowego, tymczasem w zupełnie innym kierunku duet sióstr – Camilla Grebe i Åsa Träff postawiły na kolejny zawód.

Siri Bergman jest psychologiem i psychoterapeutką – wraz z dwoma innymi osobami prowadzi praktykę medyczną, starając się pomóc wyjść klientom z depresji i innych opresji. Po śmierci ukochanego sama potrzebowała pomocy, ale wszystko już wróciło do normy. Do czasu, rzecz jasna…

Mieszkając na całkowitym bezludziu, pewnego dnia Siri zaczyna odczuwać, że ktoś ją bacznie obserwuje. Na dodatek w zatoce nieopodal swojego domu kobieta niespodziewanie odkrywa zwłoki jednej ze swoich pacjentek. Według policji, w pozostawionym przez samobójczynię liście dziewczyna niemal w stu procentach obwinia terapeutkę.

Czy Siri faktycznie winna jest śmierci dziewczyny? Czy uczucie bycia śledzonym to tylko złudne wrażenie, czy psychoterapeutka faktycznie znajduje się w niebezpieczeństwie?

Siostry Grebe & Träff nie stworzyły banalnego kryminału. To autentycznie pół kryminał, pół thiller – przeczuwamy, że coś się zaraz wydarzy. Morderca niejako wysyła nam zaszyfrowane wiadomości „uwaga, zaraz wkraczam do akcji!”. A wytypować tę postać wbrew pozorom nie jest łatwo… Mnie udało się to niejako połowicznie, ale szczegółów nie zdradzę, by nie psuć zabawy.

Ciekawą kreacją jest postać Siri Bergman. Główna bohaterka z jednej strony pomaga innym, wysłuchuje ich i wspiera dobrym słowem, z drugiej natomiast – doskonale widzimy, że sama się nadaje na ów fotel, by jako klient odkryć przed kimś swoje wnętrze i czające się w nim zlo. Ta lekka „dwubiegunowość” bohaterki sprawia, że o wiele chętniej poznajemy jej dalsze losy, ciekawi czy podoła stawianym sobie (choćby samodzielnie) wyzwaniom.

A co do dalszych losów… Zaczynam już wypatrywać w księgarni drugiego tomu, zatytułowanego „Bardziej gorzka niż śmierć” :)

Recenzja książki w atrakcyjnej cenie jest efektem współpracy z
takczytam

Autor książki: Camilla Grebe, Åsa Träff
Tytuł książki: Spokój duszy
Tytuł oryginalny: Någon sorts frid
Język oryginalny: Szwedzki
Tłumacz: Inga Sawicka
Liczba stron: 320
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2009
Rok pierwszego polskiego wydania: 2013

Sprawdź także: