Artykuły

Skandal? Heca? Nie, to GRANDA!

12074909_931476880257441_3214437921846825201_nDługo my, Poznaniacy, zazdrościliśmy mieszkańcom Warszawy i Krakowa. I zazdrościmy dalej – no bo jak to jest, że Poznań, miasto targowe, nie ma targów książki, poza lichymi Targami Książki dla Dzieci i Młodzieży? Aaaaaaale w końcu coś drgnęło – w naszych kalendarzach zagościł Poznański Festiwal Kryminału GRANDA, a jego pierwsza edycja odbyła się w miniony weekend.

Mówi się, że najtrudniej zrobić pierwszy krok. I analogicznie – najtrudniej zorganizować pierwszą edycję dużego eventu. Dlatego też chylę czoła przed organizatorami, zwłaszcza panią Maritą Lipską – dyrektor festiwalu, bowiem Granda była zorganizowana wręcz rewelacyjnie. Przybyło wielu znamienitych pisarzy, których nikomu przedstawiać nie trzeba: Katarzyna Bonda, Katarzyna Puzyńska, Gaja Grzegorzewska, Remigiusz Mróz, Mariusz Czubaj, Marcin Wroński… Nie zabrakło też naszych „lokalnych” przedstawicieli, w postaci Joanny Opiat-Bojarskiej, Olgi Rudnickiej, Piotra Bojarskiego czy Ryszarda Ćwirleja.

WP_20151011_13_35_41_Pro

Część wydarzeń odbywała sięnie tylko na fali dawnego dworca PKP Poznań Główny, ale takż w zaprzyjaźnionych miejscach w innych częściach miasta, jak np. w Bibliotece Raczyńskich czy na Uniwersytecie SWPS. Program (w całości zobaczycie go TUTAJ) oferował mnóstwo ciekawych paneli dyskusyjnych, związanych nie tylko z tworzeniem kryminałów, ale też postaciami profilera czy antropologa sądowego. A skoro już o antropologu mowa – dorośli mogli zwiedzić wystawę przygotowaną przez Zakład Medycyny Sądowej. Było nieco strasznie, ale bardzo ciekawie ;) W niedzielę nie zabrakło natomiast także atrakcji dla dzieci – wraz z wydawnictwem Zakamarki można było obejrzeć film „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret Rodziny Von Brom”, zaś Media Rodzina zorganizowała stanowisko z warsztatami detektywistycznymi dla dzieci pt. „Operacja GRANDA”.

WP_20151011_14_08_10_Pro

Wydarzeniu towarzyszyła ponadto gra miejska (napisana przez Piotra Bojarskiego), a także warsztaty pisarskie oraz muzyczne (dotyczące muzyki w filmach i serialach kryminalnych oczywiście), zaś zainteresowani mogli sprawdzić swoje ślady daktyloskopijne dzięki uprzejmości techników kryminalistyki lub… przekonać się, jak smakuje okładka „Zaginięcia” Remigiusza Mroza i „Tam ci będzie lepiej” Ryszarda Ćwirleja. Naprawdę! Takie rzeczy tylko z Czwartą Stroną! Na deser wieczorami można było obejrzeć film lub spektakl – absolutnie każdy mógł na Grandzie znaleźć coś dla siebie.

No tak, zapomniałem wspomnieć – festiwal był znakomitą okazją do nabycia (także przedpremierowo) w atrakcyjnych cenach książek brakujących w naszych kryminalnych, domowych księgozbiorach. Zwłaszcza, że pojawiło się sporo wydawnictw: wspominane już Czwarta Strona, Zakamarki i Media Rodzina, a także Replika, Prószyński i S-ka oraz Muza. Mam cichą nadzieję, że za rok pojawi się jeszcze więcej wydawnictw i autorów oferujących swoje podpisy na egzemplarzach wydawanych przez nie pozycji. Ja osobiście skorzystałem z okazji, by zdobyć dedykacje i autografy w najnowszych książkach Remigiusza Mroza i Ryszarda Ćwirleja:

Oraz zrobić sobie z zaprzyjaźnionymi autorami zdjęcie ;)

Z ciekawostek – nie wiem, czy wiecie, ale Remigiusz Mróz nie cierpi gum cynamonowych, które namiętnie pożera jeden z jego bohaterów – Wiktor Forst. Jedno jest pewne – GRANDA wróci za rok, a ja na niej obowiązkowo będę :) Tymczasem pozostaje liczyć, że coś jeszcze literackiego przez najbliższe 52 tygodnie wydarzy się w stolicy Wielkopolski…

Obszerniejszą fotorelację znajdziecie także na moim INSTAGRAMIE :)

Sprawdź także: