Książka

„Siri i pies sąsiada” – Tiina Nopola, Mervi Lindman

siri-i-pies-sasiada-b-iext43251090BASIA:

Siri to mała dziewczynka, mieszkająca z rodzicami w bloku, mająca za sąsiada pana Pilvinena, który posiada małego pieska Onniniego. Pewnego dnia sąsiad musi odwiedzić ciocię, żeby pomóc jej ściągnąć Ilmariego z szafy i pyta, czy Siri zechciałaby się zaopiekować jego pieskiem następnego dnia, kiedy on pojedzie do cioci. Podekscytowana dziewczynka zgadza się i od razu wybiega na plac, dzieląc się tą informacją z kolegami, którzy pytają czy mogą ją odwiedzić i zobaczyć zwierzątko.

Następnego dnia Siri już od rana radośnie budzi rodziców, nie mogąc się doczekać na przyjście sąsiada z pieskiem. Najpierw jednak przychodzą równie niecierpliwi przyjaciele z podwórka, a dopiero po godzinie Onnini i jego właściciel z niezbędnymi rzeczami. Tłumaczy wszystko młodej sąsiadce, po czym macha na pożegnanie i wychodzi. Co się dzieje, gdy pan Pilvinien wychodzi? Jakie przygody spotkają Siri i jej kolegów? Czy Ilmariego uda się zdjąć z szafy?

Ładnie wydana fińska bajeczka, w której na każdej stronie znajdziemy mniejszy lub większy kilkuzdaniowy tekst i kilka prześmiesznych, kolorowych rysunków. Książka jest na tyle ciekawie skonstruowana, że nawet dorosły musi ją przeczytać do końca, aby dowiedzieć się, o co chodzi. Dużo tu dziecięcej beztroski, ale i trochę nauki – okazuje się bowiem, że opieka nad psem nie jest wcale taka prosta. Skandynawska natura jest trochę inna, dlatego mnie jako Polkę trochę zdziwił fakt, że małe dziecko – bo Siri ma na moje oko 5 lat – samo mogło zdecydować, czy podejmie się opieki, że sąsiad nie spytał o nic rodziców, z którymi się nawet nie przywitał. Trochę dziwne było też to, że dziecko otworzyło drzwi, kiedy w domu był ktoś starszy – ale może jestem po prostu przewrażliwiona, albo te rzeczy były dla autora oczywiste i ukryte miedzy wierszami, albo zabieg ten był celowy, żeby zwiększyć zabawę ;) Nie wiem – w każdym razie książeczka jest ciekawa, a ja jako pedagog stwierdzam, że może nie należy do obowiązkowych pozycji w dziecięcej biblioteczne, jednak może ją znacznie ubogacić.

Recenzja książki w atrakcyjnej cenie jest efektem współpracy z
takczytam

Autor książki: Tiina Nopola
Tytuł książki: Siri i pies sąsiada
Tytuł oryginalny: Siiri ja ylakerran Onni
Język oryginalny: fiński
Tłumacz: Bożena Kojro
Liczba stron: 32
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca
Forma: Opowiadanie / nowela
Rok pierwszego wydania: 2003
Rok pierwszego polskiego wydania: 2014

Sprawdź także: