Książka

„Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych” – Qing Li

QL_SY_cover_PL_front-734x1024BASIA:

Jak dzięki drzewom stać się szczęśliwym i zdrowszym? Kiedy przeczytałam to zdanie, pierwszą moją myślą była „Fanaberia dla bogatych Amerykanów, nie wiedzących, co z czasem zrobić”.

➡ „Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Otóż nie Amerykanów, a Japończyków. Nie fanaberia, a naukowo udowodniona teoria. Nie zabierająca czas, a przedłużająca życie. Najlepsze jest to, że wcale nie jest ona kierowana dla bogatych, a dla wszystkich, którzy mogą pójść bądź dojechać do lasu, a właściwie nawet nie, ponieważ… to wszystko znajdziecie jednak w książce.

Na początku dostajemy trochę historii, legendę, wyjaśnienie tej teorii. Następnie autor wspomina o konkretnych badaniach, a wiedzę na ten temat możemy sprawdzić i pogłębić dzięki zamieszczonemu na końcu książki ich spisowi w bibliografii. Tam też znajdziemy listę innych lektur, zarówno na stronach internetowych, jak i w książkach, które z kąpielami leśnymi są związane.

Poza tym książka jest pięknie wydana. Twarda oprawa, piękne dobrej jakości zdjęcia natury niezwykle silnie działające na wyobraźnię, ważniejsze rzeczy są pogrubione, a nazwy pochylone kursywą. Nie do końca przemawia do mnie sposób rozmieszczenia tekstu na niektórych stronach, ale jest to rzecz gustu.

Im dalej czytałam, tym nie tyle bardziej wierzyłam, a dostrzegałam, że w sumie – choć nigdy świadomie o tym nie myślałam – wiele w tym prawdy. Zielony kolor uspokaja, spokój i dźwięki natury rzeczywiście mogą odprężać. Niestety nie mogę Wam więcej powiedzieć, musicie sprawdzić to sami.

Polecamy serdecznie!

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Insignis.

„Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Qing Li
Tytuł książki: Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych
Tytuł oryginalny: Shinrin-Yoku. The Art and Science of Forest Bathing
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Olga Siara
Liczba stron: 322
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Nauki społeczne
Forma: Poradnik
Rok pierwszego wydania: 2018

Sprawdź także: