Książka

„Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1” – Ross Brawn, Adam Parr

rywalizacja-totalna-wojny-za-kulisami-f1-b-iext51376955PRZEMEK:

Jako fan Formuły 1 nie mogłem przejść obok tego tytułu obojętnie – zwłaszcza mając na uwadze rewelacyjny sukces zespołu Rossa Brawna w 2009 roku oraz fakt, że autor książki jest obecnie dyrektorem zarządzającym F1 ds. sportowych. Zaintrygowany, sięgnąłem po książkę i przepadłem w ten sam sposób, w jaki nie ma mnie dla świata podczas oglądania wyścigu.

➡ „Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Ross Brawn pracując w kilku różnych zespołach F1, przyczynił się do 24 tytułów mistrzowskich – zarówno dla zespołu, jak i dla poszczególnych kierowców. To on pracował z Michaelem Schumacherem w Benettonie, a także w Ferrari, tworząc w latach 1996-2006 niesamowitą potęgę włoskiego producenta. Wisienką na torcie było zdobycie przez jego zespół Brawn GP obu tytułów w debiutanckim, 2009 roku – osobiście pamiętam, z jakimi emocjami śledziłem tamten sezon, m.in. z powodu występów Roberta Kubicy.

Wespół z Adamem Parrem, byłym dyrektorem generalnym Williamsa, Ross w książce w formie dialogu opowiada o świecie Formuły 1 od środka. O tym, jak wygląda F1 nie tylko jako dyscyplina ogólnie, ale też przedstawiają m.in. wyścigowy weekend z perspektywy zespołu i kierowców, opowiadając też o historii wyścigów, przede wszystkim jednak – zgodnie z tytułem – skupiają się na… wojnach.

➡ „Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Dość ciekawym pomysłem jest wprowadzenie do części rozdziałów kilku informacji i cytatów ze „Sztuki wojny” Sun Tzu – porównywanie napięć i sytuacji w Formule 1 z tym, co spotkało tysiące lat temu obecne Chiny – wow! Naprawdę byłem pod wrażeniem tego, że oba tematy zostały w sensowny sposób ze sobą powiązane, głównie pod kątem stosowania różnych strategii celem osiągnięcia swoich celów. Obaj panowie przy okazji ujawniają kilka ciekawych historyjek zza kulis, między innymi na temat wprowadzanych w regulaminie zmian, pomysłów Berniego Ecclestone’a czy przyszłości F1.

Mocna, a zarazem fascynująca lektura, obowiązkowa dla każdego fana Formuły 1. Bez względu na to, czy pała się do Brawna sympatią, czy ma sięmu za złe, że – nomen omen – gdyby nie on, w 2009 wygrałby inny (w domyśle: dopingowany przez nas) kierowca czy zespół… mimo to wszystko naprawdę warto przeczytać książkę, by lepiej, od środka, zrozumieć mechanizmy funkcjonujące królową motosportu. Gorąco polecam!

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu SQN.

„Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Ross Brawn, Adam Parr
Tytuł książki: Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1
Tytuł oryginalny: Total Competition: Lessons in Strategy from Formula One
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Bartosz Sałbut
Liczba stron: 320
Kategoria: Hobby
Gatunek: Sport
Rok pierwszego wydania: 2016
Rok pierwszego polskiego wydania: 2017

Sprawdź także: