Książka

„Rewers” – Antologia

okladka_REWERS_podglad_300dpi-337x535PRZEMEK:

Długo się zbierałem do lektury tego tomu opowiadań kryminalnych – i to nie dlatego, że nie chciałem go czytać. Ba, chciałem bardzo, ale za każdym razem w trakcie lektury na horyzoncie pojawiała się jakaś fascynująca książka, a zbiór opowiadań szedł w odstawkę na kilka miesięcy. Potem zaczynałem go od nowa, i tak trzykrotnie ;)

Tym samym aż trzykroć przeczytałem „Babcię Wiśniewską” Wojciecha Chmielarza, czyli tekst otwierający antologię i… równie namiętnie polecam lekturę – nie tylko dokonam owej starszej pani, ale i kolejnych historii zawartych w tym tomie. Zresztą zachęca do tego już sama okładka – nie dość, że każde miasto ma swój tytułowy rewers, to przedstawienia ciemnej strony podjęły się znane postaci z naszego kryminalnego rynku czytelniczego: Joanna Opiat-Bojarska, Joanna Jodełka, Remigiusz Mróz, Ryszard Ćwirlej, Robert Małecki, Małgorzata Sobieszczańska, Marta Guzowska, Gaja Grzegorzewska, Marta Mizuro, Marcin Wroński czy wspomniany już Wojciech Chmielarz.

I jasne, nie wszystkie opowiadania przypadły mi do gustu, przez kilka brnąłem, przez kilka płynąłem, ale… Bardzo ciekawym doświadczeniem jest lektura opowiadań „za jednym razem”, dostrzegając jak bardzo różnorodne style i pomysły charakteryzują naszych rodzimych „kryminalistów”, a zarazem w jak rozliczne sposoby może wokół nas pojawić się zło.

Szczerze? Myślę, że takich zbiorów opowiadań kryminalnych potrzebujemy jeszcze więcej. Nie tak znowu dawno Wydawnictwo Literackie opublikowało w naszym kraju tytuł „Ciemna strona”, będący antologią szwedzkich opowiadań kryminalnych. Jest tam Larsson, Nesser, Mankel, Edwardson, jest i duet Sjöwall i Wahlöö (których książki zamierzam niebawem przeczytać i zrecenzować), ale już np. Camilla Läckberg napisała jedynie blurb na okładkę ;) Wracając jednak do naszego rodzimego zbioru – na rynku pojawia się coraz więcej kryminałów (a przynajmniej takie mam wrażenie), także tych autorstwa polskich pisarek i pisarzy, a tego typu antologie pozwalają czytelnikowi w prostu sposób odkryć styl konkretnych twórców i wybrać następnie te nazwiska, które mu się najlepiej czyta (kolokwialnie rzecz ujmując).

Dlatego wszystkim, zaczynającym dopiero przygodę z polskimi współczesnymi kryminałami zachęcam do lektury „Rewersu” i odkrycia, w którą mroczną stronę naszego rynku czytelniczego zawędrować. Tymczasem sam z niecierpliwością wypatruję końca września – bo z tego, co wiem, nakładem wydawnictwa Media Rodzina ukaże się wówczas kolejna antologia, przygotowana specjalnie na Poznański Festiwal Kryminału GRANDA.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Czwarta Strona.

Autor książki: Joanna Jodełka, Gaja Grzegorzewska, Marcin Wroński, Ryszard Ćwirlej, Marta Mizuro, Joanna Opiat-Bojarska, Marta Guzowska, Małgorzata Sobieszczańska, Wojciech Chmielarz, Remigiusz Mróz, Robert Małecki
Tytuł książki: Rewers
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 540
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Zbiór opowiadań
Rok pierwszego wydania: 2016

Sprawdź także: