Książka

„Reksio. Najlepsze przygody” – Anna Sójka, Maria Szarf

BASIA:

reksioBASIA:

Któż z nas nie zna Reksia – białego kundelka z pomarańczową łatą na grzbiecie? No właśnie, a skąd go znamy? Kiedyś takie bajki emitowane były w ramach wieczornej dobranocki cyklicznie, w określony dzień tygodnia. Świat się zmienia i przyspiesza, w ramówce telewizyjnej nie ma już miejsca na stare bajki – bez względu na to, czy nam się to podoba czy nie. Na szczęście można to wszystko uwiecznić na papierze i przy czytaniu, bardziej wspomagającym wyobraźnię, poznać na nowo z dziećmi, a przy okazji wrócić do przyjaznych wspomnień o tym niezwykłym piesku i jego przygodach.

Duże litery są naprawdę duże tak jak w dawnym „Elementarzu” Falskiego, którego używaliśmy do nauki czytania – taka sama jest również czcionka, jak najbardziej zbliżona do pisma pisanego. Proste wyrazy, krótkie zdania, zebrane w piętnaście zabawnych opowiadań. Co kilka stron oczom dziecka ukazuje się duża, kolorowa grafika, związana z tekstem. Plusem jest też nieskomplikowana fabuła, którą można by nawet przedstawić za pomocą krótkich scenek. Tekst jest edukacyjny i dowiemy się z niego między innymi jakie zwierzęta spotkamy na gospodarskim podwórku i jakie dźwięki one wydają, jakie uczucia można przeżywać – w tym radość, smutek, strach, dumę, złość, wstyd i kilka innych – oraz jak się one objawiają. Dziecko odkrywa też, co się dzieje w przyrodzie wiosną, co latem, a co jesienią i jak przetrwać zimę. Pewnego dnia piesek wybiera się także do Zoo i poznaje zwierzęta z różnych zakątków świata.

„Reksio. Najlepsze przygody” to zbiór naprawdę ciekawych opowiadań, a wśród nich tekst zatytułowany „Wesołe podwórko”, w którym poznajemy głównego bohatera Reksia, a także jego przyjaciół, którzy będą nam towarzyszyć przez całą książkę. Czeka nas także „Wodna przygoda”, w której zaskakujący kot przygotowany jest na wszystko, „Co w drewnie piszczy”, w którym roi się od sekretów, „Jesienne zbiory”, czyli co zbieramy jesienią, „Kacza szkoła przetrwania” w której.. oj, przecież nie mogę zdradzić wszystkiego, prawda? Co dalej – dowiecie się sami, jeśli lubicie Reksia i jesteście ciekawi jego przygód.

Książka najlepiej sprawdzi się jako prezent dla pierwszoklasisty. Może uczynić z czytania prawdziwą przygodę, a nie tylko szkolny obowiązek składania liter. Najpierw czytane z rodzicami, potem samodzielnie bajeczki może pomogą połknąć bakcyla czytelniczego wśród waszych pociech.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Papilon.

Autor książki: Anna Sójka, Maria Szarf
Tytuł książki: Reksio. Najlepsze przygody
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 176
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura dziecięca
Forma: Zbiór opowiadań / nowel /em>
Rok pierwszego wydania: 2016

Sprawdź także: