Książka

„Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem” – Marta Galewska-Kustra

O Puciu najpierw dużo słyszałam. W większości pozytywne opinie. Te mniej przyjemne słowa pochodziły od rodziców, którzy mieli już tak dość czytania Pucia, że byli na granicy żałowania, że na tę książkę trafili – ponieważ od dłuższego czasu nie czytali dzieciom nic innego.

Pucio to – jak samo imię wskazuje – mały, pucołowaty chłopiec, który w poszczególnych książkach zabiera nas w rozmaite przygody.

„Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem” to mała, bo wielkości przeciętnego smartfonu, kwadratowa, kartonowa książeczka dla najmłodszych, idealnie mieszcząca się w pucołowatych łapkach, tak charakterystycznych dla tego wieku. Na każdej stronie mamy obrazek, a do niego jedno, dwa słowa dzwiękonaśladowcze. U góry, na małym, czarnym prostokącie, znajduje się podpowiedź dla rodziców, w co przy tym słowie można się pobawić. Najlepiej pokazać to na konkretnym przykładzie, który zobrazuje nam sytuację. Przykładowo: przy drzwiach mamy słowo „puk, puk”, a w podpowiedzi: „zapukajcie razem do drzwi, powtarzając: puk, puk”.

➡ Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Na innym obrazku mamy Pucia dmuchającego banki mydlane, zaś na każdej bańce, czyli szarej kuli, mamy napisaną samogłoskę. W podpowiedzi przeczytamy: „Dotykajcie baniek palcem, wypowiadając przy tym samogłoski”. Na innej stronie Pucio chowa się pod parasolem, a nad nim na szarych kroplach napisane jest na każdej „kap”. W tym przypadku: „Dotykajcie kropel palcem dziecka, powtarzając Kap, kap, kap”, przeczytamy na czarnym tle w rogu. Na innych stronach Pucio uderza w garnek, skacze po kałużach, klaszcze w dłonie, ziewa, a na końcu mówi papa.

W książce są same proste przykłady na zabawę gestem i dźwiękiem. Nie trzeba być geniuszem, żeby wiedzieć, że dziecko polubi zabawę w akuku, czy klaskanie z brawo. Myślę, że wielu rodziców zna i praktykuje większość z tych aktywności ze swoimi pociechami, czasem jednak warto to sobie przypomnieć. Choć taka prosta, jest w tej książce coś niezwykłego, beztroskiego, dziecięcego, przyciągającego i małych i dużych.

Mamy tę książkę od niedawna, ale myślę, że to kwestia czasu, kiedy dojdziemy do etapu tych rodziców, którzy zaczną mieć ambiwalentne uczucia wobec Pucia.

Polecamy serdecznie!

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Nasza Księgarnia.

➡ „Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Autor książki: Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem
Tytuł książki: Marta Galewska-Kustra
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 28
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura dziecięca
Rok pierwszego wydania: 2019

Sprawdź także: